Yaşlanmayı Durduran Öneriler!

Yaşlanmayı Durduran Öneriler!

Yaş ilerledikçe vücutta birtakım kırışıklık ve sarkmaların kendini göstermesi normal kabul edilmektedir. Yer çekiminin de var olan etkisi ile bu duruma karşı koymak pek mümkün değildir. Ancak günümüzde, estetik cerrahi ve kozmetik uygulamaları ile bunu önlemek artık çok kolay!

Prof. Dr. Aydın Gözü

Plastik ve Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı

Yaşlılığın vücutta en çok görünür olduğu bölgeler; yüz, boyun ve ellerdir. Deri yaşlanmasının derecesi ise kişiye özgü olan genetik yapı, beslenme, kronik hastalıklar ve yaşam tarzı, doğru beslenme, güneş/solaryum, spor/egzersiz, sigara alkol kullanımı gibi etkenlere bağlı olarak farklılık gösterir. Uygun yaşam tarzı, doğru beslenme, spor/egzersiz, sigara/alkol kontrolü gibi önlemlerin yanı sıra derinin nemlendirilmesi ve doğru kozmetik tercihler aslında işin temelini oluşturur. Bu önlemlerin yetersiz kaldığını düşünüyor ve/veya bir basamak daha ileri gitmek, daha iyi hissetmek için kişiye özel estetik/kozmetik çözümler kişiye yardımcı olur.

Değişmeden Gençleşin!

Erken dönem kırışıklıklarını botulinum toksini ile azaltıp, ilerde oluşabilecek daha derin ve büyük deformiteleri engellenebilir. İnce kırışıklık ve lekeler için yüzeysel ya da derin kimyasal soyma (peeling) işlemleri, çeşitli enerji (ışık, lazer, ultrason, radyofrekans) uygulamaları, PRP ve iğneleme (PCI, dermaroller) yöntemleri kullanılır. Derinin incelmesi ve daha alt tabakalarda ortaya çıkan erimenin (atrofi) de yaşlanmaya etkisi büyüktür. Bunun çözümü ise çeşitli yapay dolgu (hyaluronik asit, vb) uygulamaları, kendi yağ dokusu ve içerdiği kök hücrelerin kullanılması, kendi derisinden hazırlanan fibroblast (kollajen yapıcı hücreler) kültürleri ile yapılan uygulamalardır. Bu uygulamalar uzman hekim tarafından kişiye özgü olarak planlanıp uygulandığında deri yaşlanması büyük ölçüde önlenmekte ve daha ileri yöntemlere (eriyebilir iplerle yapılan askılamalar, göz çevresi estetiği, yanak, şakak ya da kaş kaldırma, yüz-boyun germe cerrahisi) olan gereksinim geciktirilmektedir. Saç dökülmesine yönelik tedavi tekniklerinin gelişimi ile erkekte yaşlanmanın önemli bir bulgusu olan kellik sorun olmaktan çıkmıştır.

Doğum Sonrası Forma Girin!

Doğum sonrası memeler ve karın bölgesinde görülen deformasyonlar hem görüntü hem de vücut duruşunun değişmesi, sırt ve bel ağrıları gibi işlevsel açıdan yaşam kalitesi olumsuz yönde etkileyebilir. Bu bölgelere yönelik cerrahi girişimler ile hem daha şekilli bir vücuda kavuşabilir hem de duruş (postür) sorunları giderilebilir.

İnatçı Yağlara Son

Diyet ve spora rağmen bölgesel olarak eritilemeyen inatçı yağlanma varsa liposuction ile kurtularak eski görünüme kavuşmak mümkün. Bu konuda ameliyatsız bir yöntem olan coolsculpting (soğuk ile şekillendirme) de yardımcı olabilir.

Vücudunuz Yer Çekimini Yensin

Aslında yıllar içinde vücutta oluşabilecek sarkma ve gevşeme gibi deformasyonlar için geç kalınmaz. Kollar, dekolte bölgesi, memeler (erkekte jinekomasti), karın, bel, sırt, kalçalar ve bacaklar yerçekimi ve kilo değişikliklerinden en çok etkilenen bölgelerdir. Bu alanlara yönelik sıkılaştırma, germe, dolgunlaştırma gibi kişiye özel çözümler ile tekrar eski günlere dönmek mümkün.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.