Yaşlılık Alzheimer Habercisi

Yaşlılık Alzheimer Habercisi

Alzheimer hastası dünyada 30 milyon üstünde, Türkiye‘de de 400 bin civarında olduğu varsayılıyor. Yine araştırmalara göre; Türkiye 2050 yılında dünyada en fazla Alzheimer hastalığı görülecek ülkelerden biri.

Türkiye Alzheimer Derneği

Alzheimer hastalığı; yaşamın orta ve ileri evrelerinde ortaya çıkıyor ve 50 yaş altında görülmesi pek nadir oluyor. Görülme sıklığı yaşla birlikte artıyor ve 65 yaşında üzerinde on kişiden birinde görülüyor.

Alzheimer Hastalığını tamamen ortadan kaldırmak veya geriye döndürmek mümkün olmasa da erken tanı ve tedavi yöntemleriyle en azından hastalıkların ilerlemesi durdurulmakta,  temel hedef olan hasta ve yakınlarının yaşam kalitesini artırabilmekte. Özellikle hasta yakınları için de büyük bir problem yaratan davranış problemlerini ve günlük yaşam aktivitelerini düzeltmekte.

Yakınlarınızda Alzheimer belirtileri hissettiğiniz anda vakit kaybetmeden Nöroloji uzmanına başvurularak muayene edilmesi gerekli ve önemlidir. Uzmanlara göre; birinci dereceden yakınlarında Alzheimer olanlar hastalık açısından risk altındadır. Özellikle erken yaşlarda başlayan hastalıkta genetik faktörler daha çok rol oynar. 60 yaşından sonra başlayan hastalıkta ise ailevi özellikler daha az etkilidir. Diğer risk faktörleri arasında diyabet, hipertansiyon, kolesterol yüksekliği, obezite sayılabilir.

Alzheimer‘dan Korunmanın Yolları

Zihninizi aktif tutun: Bulmaca çözmek, hikâye yazmak, satranç oynamak, okumak… Önemli olan beyni aktif tutmak, bu nedenle yaratıcı aktivitelerle ilgilenin.

Hayvansal yağlardan uzak durun: Sağlıklı beslenin. Bunun için tereyağı, iç yağı gibi hayvansal yağlar yerine zeytinyağı, ayçiçek, mısır özü, soya gibi bitkisel yağları tercih edin. Protein kaynaklarından et, tavuk, balık, yumurtanın daha düşük yağ içeren türlerini tüketin. Beslenmenizde sebze ve meyveye mutlaka yer verin.

Egzersiz yapın: Egzersiz endorfin hormonunun salgılamasını artırarak insanı mutlu kılar, kasların daha düzgün çalışmasını sağlar. Sadece Alzheimer’den değil kalp-damar hastalıklarından da sizi korur.

İdeal egzersiz,  düzenli yürüyüştür. İmkânı olanlar için yüzme çok iyi bir yöntem . Ayrıca fizyoterapistlerin kontrolünde ağırlık çalışmaları da hem kas gücünün korunması hem de kemiklerin korunması için çok yararlı.

Kolesterole dikkat: Yapılan çalışmalar yüksek tansiyon ve kolesterolün alzheimer hastalığı riskini artırdığını gösteriyor. Sağlıklı kolesterol değerleri için toplam kolesterolünüz 200 ‘ün altında, kötü kolesterolünüz 130’un altında, iyi kolesterolünüz de 50’nin üstünde olmalı.

Sigarayı bırakın: Alzheimer riskini artırdığı için sigaradan uzak durun.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.