Kramp Girmeden Önlem Alın

Kramp Girmeden Önlem Alın

Kramp Girmeden Önlem Alın, faik altıntaş, kramp, bacak, kasılma, adale kasılması, magnezyum eksikliği, ayakta kalma, yorgunluk, mineral eksikliğiKimi zaman denizde yüzerken, kimi zaman bedenimizi gerip esnemeye çalışırken, bazen de ortada hiç sebep yokken kolumuzdan, bacağımızdan ya da herhangi bir uzvumuzdan gelen acıyla kasılıp kalıveririz.

Prof. Dr. Faik Altıntaş
Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı

Gerekli önlemleri aldığımız takdirde adına kramp dediğimiz bu acıyı, başımıza gelmeden önlemek imkansız değil.

Kramp nedir?
Adalenin ani kasılmasına kramp denir. Aslında adale normal fonksiyonu sırasında kasılıp gevşer. Ama bazı hallerde adale aniden kasılıp sert bir hal alırsa buna kramp diyoruz.

Kramp neden olur?
Adalenin çalışması için oksijen ve şekere ihtiyaç vardır. Oksijen ve şeker enerjiye dönüşerek adaleyi çalıştırır. Ancak enerjiye dönüşürken de yıkım ürünleri oluşur. Bu yıkım ürünleri hızlı biriktiği zaman adale bunu atamaz ve yorulduğuna dair bir sinyal verir. Bu sinyal kramp olarak karşımıza çıkar.
Krampın çeşitli nedenleri vardır. En yaygın iki nedeni soğuk ve yorgunluktur. Soğukta kan dolaşımı azaldığı adaleye oksijen ve şeker az geldiği için adale bu durumda kendini korumak ister ve kramp girer. Mesela soğuk denizde adaleye kramp girme olasılığı sıcak denizde kramp girme olasılığına göre daha fazladır.
İkinci neden ise adale yorgunluğudur. Örneğin bazı futbolculara maçın sonunda sıklıkla kramp girer. Adale artık yorulduğunu haber verir. Yine gün içinde sürekli ayakta duran, saatlerce araba kullanan ve adalelerini güçlendirmeyen bir kişide de kramp görülür.
Yorgunluk ve soğuk dışında da krampın pek çok nedeni vardır. Magnezyum eksikliği veya kandaki bazı minerallerin eksikliği de krampa neden olabilir.

Kramp girince ne yapmak gerekir?
Kramp girdiğinde kasılan adaleyi gevşetmek gerekir. Mesela ayak parmakları yukarı kalkmışsa ayağı tersi yönde yani aşağı yönde hareket ettirip sonuna kadar açarak kramp önlenmeye çalışılır. İkinci olarak da hemen adaleyi bir termofor ya da sıcak bir havlu ile ısıtmak gerekir. Çünkü kramp geçse de tekrarlayabilir.

Krampın girmemesi için önceden alınması gereken önlemler var mıdır?
Gündelik egzersizlerle adale güçlendirilmiyorsa, gerdirme ve kuvvetlendirme egzersizleri yapılmıyorsa kramp riski artar. Kramptan korunmak için adaleyi sıcak tutmak, adaleyi güçlendirmek, yorgunluktan uzak durmak veya eksiklik varsa magnezyum desteği almak gerekebilir.

Hangi durumda doktora başvurmak gerekir?
İlk kramp olduğunda doktora gitmek gerekir çünkü nedeni öğrenmek önceden tedbir almayı getirir. Bir insana her gün kramp giriyorsa kandaki magnezyum (mg) eksikliğine bakıp mg desteği vermek gerekir.
İkinci olarak kişinin yaşam biçimini inceleriz. Gündüz çok yoruluyorsa, sürekli ayakta kalıyorsa hangi adalesine kramp giriyorsa günlük egzersizlerle o adaleyi güçlendirmesi gerekir. Adaleyi hareketli yaşantıya hazır hale getirmek lazımdır. Yoksa kramp sürekli girecektir. Magnezyum desteği ve krampın nedeni olan yorgunluğu azaltmak ya da yorgunluğun devam edeceği bir işimiz varsa adalenin güçlendirilmesini sağlamak kramp ile mücadelede çok önemlidir.

YAZAR BİLGİSİ
Hergün güncellenen haberleri ve birbirinden özel yazarları ile takipçilerine çok özel bir dünyanın kapılarını aralayan SAGLİKVEYASAMDERGİSİ.com.tr, internette dergi standartlarında takipçilerine sağlıklı yaşamın renklerini sunuyor. Sağlıklı Yaşamın Pusulası’ olan www.saglikveyasamdergisi.com.tr sitesi Sağlık & Yaşam Dergisi’nin yazılı basındaki başarısının sanal ortamdaki en büyük destekçisidir.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.