Yetişkinler İçin Ortodontik

Yetişkinler İçin Ortodontik

Erişkin hastalar ortodontik tedavisinde, diş rengindeki braket, dişlerin iç taraflarına yapıştırılan teller kullanılır. Bunların dışında takılır çıkarılır şeffaf apareylerle de basit bozukluklar düzeltilebilir.

Dr. Umut Doğan Aray

Diş Hekimi

Ortodontik tedavi, sağlıklı çene kemiği ve dişler olduğu sürece her yaşta uygulanabilen bir tedavi yöntemidir. Diş ve çene bozuklukları ile bunların düzeltilmesiyle ilgilenen tedavi dalı olan ortodonti, sadece çocuklara değil erişkinlere de uygulanabilir.

Süt dişlerinin hepsi değişmeye başlandığında genellikle takılıp çıkarılabilen apareyler kullanılıyor. Daimi dişlenme döneminde ise daha çok dişlere yapıştırılan braketlerle sabit tedavi uygulanıyor. Erişkin hastalarda kullanılan diş rengindeki braketler bu tedavinin daha kolay tolere edilebilmesini sağlıyor. Dişlerin iç taraflarına yapıştırılan teller de mevcuttur. Bunların dışında takılır çıkarılır şeffaf apareylerle de basit bozukluklar düzeltilebilmektedir.

Tel tedavisi ile birlikte plastik cerrahi de uygulanabiliyor

Çeneler arası uyumsuzlukların olduğu durumlarda tel tedavisi ile birlikte plastik cerrahi de gerekebilir. Plastik cerrahi büyüme gelişim tamamen bittikten sonra uygulanabilir ve ameliyat sonrasında da tel tedavisi bir süre devam eder.

Tedavi sonrasında dişler kendi haline bırakılırsa yeniden bozulmalar görülebilir. Buna engel olmak için tellerin çıkartıldığı gün koruma ya da pekiştirme denilen tedavi aşamasına başlanmaktadır. Pekiştirme apareyleri de hareketli ve sabit olmak üzere 2 çeşittir. Hareketli olanlar gece yatarken takılmakta, sabit olanlar ise ön dişlerin arka yüzeylerine görünmeyecek şekilde yapıştırılmaktadırlar. Aktif tedavi sırasındaki kontrol sıklığı yaklaşık ayda bir, pekiştirme döneminde ise 3-6 ayda bir yapılmalıdır.

İlk ortodontik kontrol 6-7 yaşlarında yapılmalı

İlk ortodontik kontrolü 6-7 yaşları civarında, ön dişlerin değişmeye başlamasıyla yapılması önerilir. Bazı bozukluklar erken yaşlarda müdahale edildiğinde daha rahat düzeltilebilir ve bazı bozukluklarında oluşması engellenebilir. Kesici dişler düzgün çıkmış olsa bile 6 aylık rutin kontrollerin yapılması tavsiye edilmektedir. Böylece hem diş değişimlerinin düzgün olup olmadığı gözlenmekte, hem de herhangi bir çürük oluşumu varsa erkenden tespit ve tedavi edilebilmektedir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.