Zayıflama İğnesi Mucize mi?

Zayıflama İğnesi Mucize mi?

Kilo verme uğruna kontrolsüzce kullanılan zayıflama iğneleri ile cilt altına enjekte edilen ilaçların açlık hormonu olan glukogan salınımını engelleyerek besin alımını azalttığı öne sürülüyor. Oysa zayıflama iğneleri yerine tercih edilebilecek alternatifler mevcuttur.

Uzm. Dyt. Yeşim Nurdan Özkorucuklu

Dünya genelinde obezite, diyabet gibi sağlık sorunları hızla artıyor. Zayıflama uğruna hızlı sonuç almak isteyen kişiler istenmeyen sonuçlara neden olan yöntemleri uygulayabiliyor.

Son dönemde popüler olan zayıflama iğnesi mucizevi sonuçlar yaratmaz. Sağlık uzmanları tarafından kontrollü şekilde ve uygun adaylar için reçete edilerek kullanılması gerekir aksi halde yan etkileri-riskleri olabilir. Sağlıklı kilo yönetimi, kan şekeri düzenlenmesi, bireylerin sağlıklı bir yaşam sürdürebilmeleri için büyük önem taşıyor.

Kilo vermede sağlıklı beslenme-egzersizle sürdürülebilirlik olmadığında kişiler süreci desteklemek-hızlandırmak için ne yazık ki zayıflama iğnelerine başvurabilir. Oysa bu tek başına mucizevi sonuçlar getirmez. Unutulmamalıdır ki herkesin vücut yapısı ve sağlık durumu farklıdır. Bu nedenle, bireyin ihtiyaç ve durumuna uygun plan oluşturmak önemlidir.

Yan Etkileri Bulunuyor

Zayıflama iğnesinin diyabetli obez bireylerde kan şekerini düzenlediği, kilo kaybına neden olduğu, kan lipit düzeylerini azaltabildiği bu nedenle kalp damar hastalıklarına karşı koruyucu etkileri olduğu yapılan çalışmalarda gösterilmektedir. Ancak herhangi bir hastalığı olmayan bireylerde sadece zayıflama amacıyla kullanıldığında birçok sağlık riskleri ile karşılaşılabilir. Baş ağrısı, mide rahatsızlığı, uykusuzluk, kalp çarpıntısı gibi yan etkilerin yanı sıra kalp sağlığı, kan basıncı, diğer tıbbi durumlar üzerinde olumsuz etkilere neden olabilir. Bazı kişilerin vücutları ilaca tolerans geliştirip, etkisini azaltabilir. Bu da yüksek doz kullanım, daha fazla sağlık riski anlamına gelir.  Bazı zayıflama ilaçları bağımlılık yapabilir, kötüye kullanılabilir. Tiroid kanserinin biyomarkeri olan serum kalsitonin seviyesini artırabileceği, pankreatit riski oluşturabileceği hatta intihara yol açabileceği ilacın yan etki bildirileri arasında yer almaktadır.

Zayıflama İğnesi Yerine Farklı Alternatifler

  1. Dengeli Beslenme Planı:Sağlıklı beslenme planı, kilo yönetimi için en önemli faktördür. Düzenli aralıklarla sağlıklı yiyecekler tüketmek, porsiyon kontrolü, doğru besin gruplarının tercih edilmesi kilo verme sürecine yardımcı olabilir.
  2. Su Tüketimi:Günde yeterli miktarda su içmek, vücut fonksiyonlarının düzenlenmesine, tok hissetmeye yardımcı olabilir.
  3. Besin Takviyeleri:Vitamin-mineral eksikliklerini önlemek için doktorun önerdiği besin takviyeleri kullanılabilir.
  4.  Düzenli Egzersiz:Egzersiz, kilo verme, sağlığın korunması açısından önemlidir.
  5. Yaşam Tarzı Değişiklikleri:Sigara içmek, aşırı alkol tüketmek, düzensiz uyku, kilo verme sürecini olumsuz etkileyebilir. Sağlıklı yaşam tarzına geçmek için bu tür zararlı alışkanlıklardan uzak durmak önemlidir.
  6. Stres Yönetimi:Stres, kilo alımı, kilo verme sürecini olumsuz etkileyebilecek hormonal değişikliklere neden olabilir. Yoga, meditasyon, gevşeme teknikleri gibi stres yönetimi teknikleri, kilo verme sürecine katkıda bulunabilir.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.