Zona, Suçiçeğinin Aktifleşmesidir

Zona, Suçiçeğinin Aktifleşmesidir

Suçiçeğine neden olan Varisella adlı virüs vücudu asla terk etmez. Sinir uçlarına yerleşir orada senelerce uyur. Hiç hareketlenmeyebilir ancak bazı insanlarda zona olarak tekrar kendini gösterir. Kişinin zonaya karşı kalıcı bağışıklığı yoktur sadece o anki enfeksiyon tedavi edilir. İmmün sisteminin zayıflaması, stres, aşırı yorgunluk, depresyon gibi durumlarda tekrarlar.

Uzm. Dr. Songül Özer

Enfeksiyon Hastalıkları ve Mikrobiyoloji Uzmanı

Zona halsizlik, yorgunluk, kırgınlık, baş ağrısı, kas ağrısı belirtileri ile kendini gösterir. Suçiçeği ise çok kaşıntılı geçer. Sıvının içinde olan virüs kaşıntı sonucu patlar ve yayılır. Tedavi edilmese kendiliğinden bir hafta–10 gün arasında ilk çıktığı yerden başlayarak kurur, biter. Bu süreçte kaşıntıyı önleyen kremler, şuruplar kullanılmalıdır.

Suçiçeği hastalığına neden olan Varisella adlı virüs vücudu asla terk etmez. Sinir uçlarına yerleşir orada senelerce uyur. Bazı insanlarda zona olarak tekrar kendini gösterir. Halsizlik, yorgunluk, kırgınlık, baş ve kas ağrısı zonanın genel belirtileridir. Tipik olarak sırt yüz, göğüs kısmında bir anda kaşıntı, bıçak saplar gibi ağrı, batma ve o bölgede kendini hemen gösteren, aynı suçiçeği gibi içi sıvı dolu deri lezyonları – deri döküntüleri görülür.

Suçiçeği döküntülü viral hastalıktır

Genellikle suçiçeği çocukluk döneminde geçirilir. Solunum yolu ya da döküntülerin içindeki sıvı teması ile bulaşır. Suçiçeği, nezle hali, grip, yüksek ateş, koliza adı verilen burun tıkanıklığı, öksürük ile başlar. Sonrasında vücutta daha çok sırt, yüz, gövdede önce kızarıklık ardından içi su dolu şişkinler oluşur. Bazı hastalıklarda sıvılar koyu ve iltihaplıdır fakat su çiçeğinde sıvılar berraktır.

Zona, suçiçeğinin tekrar aktifleşmesidir…

Zona halsizlik, yorgunluk, kırgınlık, baş ağrısı, kas ağrısı belirtileri ile kendini gösterir. Tipik olarak sırtta, yüzde, göğüs kısmında bir anda kaşıntı, bıçak saplar gibi ağrı, batma ve o bölgede kendini hemen gösteren aynı suçiçeği gibi içi sıvı dolu deri lezyonları–deri döküntüleri başlar.

Suçiçeğinde deri döküntüleri bütün sırt ve göğüste yaygınken, zonada öyle değildir. Varisella virüsü sinir uçlarında yerleşip saklandığı için, deride de sinir hattı boyunca lezyonlar oluşur. Başladığı yerden bir çizgi şeklinde döküntü olur. Suçiçeği geçiren, atlatan ve sonrasında kişi de yoğun stres altında, bağışıklık sistemi zayıf düştüğünde, kilo verdiğinde zona reaktivasyonları görülebilir.

Zonaya kaşıntının yanı sıra ağrı da eşlik ediyor

Suçiçeğinde olduğu gibi kaşıntı, bıçak saplanır gibi ağrı ile zona kendini gösterir. Genellikle her iki tarafta simetrik değil, tek taraflı lezyonlar oluşur. Hastalar ağrıdan dolayı bir tarafına eğik olarak geldiği için ağrı kesicilerle araya girilir. Zona sinir köklerinden reaktivasyon olduğu için sinirsel dağılım gösterir. Sinir kökündeki iltihabı ortadan kaldırabilmek için B vitamini gibi destekleyici tedaviler de vermek gerekir. Suçiçeğinde olduğu gibi varisellayı yok eden ilaçlar kullanılır. Zona, suçiçeği gibi solunum yoluyla değil içi sıvı dolu deri lezyonlarının teması ile bulaşır. Daha önce suçiçeği geçirmemiş kişinin zonalı biriyle teması sonucu hastalık geçebilir.

Zona ve suçiçeğinin üzerine bakteri eklenmezse iz bırakmaz. Fakat kişinin eli kirliyse ve kabuğu patlatarak kaşırsa oluşabilecek bakteriyel enfeksiyon sonrası iz kalabilir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.