2017’yi Genç ve Sağlam Cilt ile Karşılayın…

2017’yi Genç ve Sağlam Cilt ile Karşılayın…

Yılbaşı PRP için en ideal zamandır. PRP; ciltte genel bir canlanmaya sebep olur. Cildi sağlamlaştırır, gençleştirir, kuruluğunu giderir.

Prof. Dr. Akın Yücel

Plastik ve Estetik Cerrahi Uzmanı

Estetik ile ilgili uygulamalarda iki temel tedavi yöntemi vardır: Cerrahi ve cerrahi dışı… Cerrahi dışı uygulamalar daha pratik, iyileşme sürecinin olmaması, ucuz olması gibi nedenlerden dolayı tercih sebebidir. Cerrahi yöntemlerdeki gelişmeler sonrasında morarma, şişme azalsa da hala ikinci sırada… Estetik uygulamalarda cerrahi ya da cerrahi dışı olacağına hekim karar vermelidir. Hasta genellikle daha kolayını ister. 50-55 yaşından sonra daha çok cerrahi düşünmek gerekir ama bu kişinin cilt yapısına, beslenme şekline, yaşam şekline göre değişebilir. Kemik desteği zayıf olanlarda cilt daha erken sarkar, az sigara içen, sağlıklı yaşayan kişilerde cerrahi işlem daha geç zamanlarda yapılır.

Hangi dolgu çeşidi, ne zaman yapılmalıdır?

Dolgu yöntemi üçe ayrılır. Birincisi; derine yapılan kemik desteğini sağlayanlar yüzü tutan dolgulardır. Burada esas sorun; destek doku kaybıdır. Hem yumuşak doku kaybolur hem kemik dokusu küçülür. Yüzü tutan destek dokusu gidince yüz aşağıya doğru sarkar. Derin dolgular daha çok bunu desteklemek üzere yapılır. Elmacık kemikleri, yüzdeki iskelet, çene hattı derin dolgular ile oluşturulur.

Orta kademe dolgular ise burundan dudak kenarına inen çizgeler için uygulanır. Üzüntü çizgilerinin kaybolması, yanağın doldurulması için çok yüzeye yapılan dolgular vardır. Ayrıca göz kenarlarındaki ince çizgilerde dolgu ile giderilebilir.

PRP zamanı geldi…

Cilt gençleştirmeye yönelik yapılan PRP (Trombositten Zengin Plazma) uygulamasıdır. Üç temel grup vardır. Hazır malzemelerle yapılan Hyaluronik asit bazlı bir takım dolgular var ama bunlar mezoterapi amaçlıdır. İçerisine vitamin, minareler de konulduğunda bunlar cildin kuruluğunu giderir bu işleme ‘derin nemlendirme’ de denir.

PRP işleminde pıhtılaşmayı sağlayan hücreler kandan ayrılıştırılır, bu hücrelerin içerisinde bir büyüme faktörü vardır. Bu büyüme faktörü; yarada ilk iyileşme sürecini başlatan faktördür. Direk cilde yapıldığında vücut bunu bir yaralanma var gibi algılar ve oraya fibroblast gönderir. Fibroblast ile kolejen salgılanır.

Yeni sistemde PRP tüpünün dibine Hyaluronik asit yerleştirilir böylece hem dolgu hem de PRP yapılmış olur. 4 hafta sonra bir daha işlem tekrarlanır, 2 hafta sonra bir daha yapılır. Toplam üç uygulamadan oluşur.

Yılbaşı öncesi PRP için ideal zamandır. PRP ciltte genel bir canlanmaya sebep olur. Cildi sağlamlaştırır, cildi gençleştirir. Cilt kuruluğunu giderir. PRP fotoğrafa yansıyan bir uygulama değildir. Hissedilir.

Mezoterapi ise mineral ve vitamin etkisi geçicidir ama hyaluronik asittin etkisi daha kalıcıdır. Bu işlem ile kalıcı bir molekül verilir. En kalıcısı saf Hyaluronik asittir. Bunun etkinliğinin artırılması için buna PRP eklenebilir. Hem PRP hem Hyaluronik asit içerdiği kolejini artırır PRP sayesinde Hyaluronik asit eksiği de yerine konmuş olur ve hücresel bazlı iyileşmeyi sağlanır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.