Varis Hastalarına Yaz Önerileri

Varis Hastalarına Yaz Önerileri

Yazın güneşten faydalanma, açık havada zaman geçirilmesinin tercih edilmesi, varis rahatsızlığı olan kişileri zorlayabilir. Çünkü artan hava sıcaklığı varislerin cilt üzerinde belirgin hale gelmesi, ağrıların daha çok artmasına yol açar.

Dr. Oğuz Konukoğlu

Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı

Varis hastalarında şikayetlerin yaz aylarında arttığı bilinir. Mevsimsel etkilere karşı şikayetlerin artması alınan tedbirlerle önlenebilir.

Hava sıcaklığı ile birlikte vücut ısının yükselmesi sonucu cilde yakın damarların gösterdiği reaksiyon özellikle de varis hastalarını zorlayabilir. Bacaklarda oluşan varisler, toplumda yüksek oranda görülebilen sağlık problemidir.

Varisler önce görsel sonrasında bacakta ağrıya yol açar. Nadiren de olsa ciddi sağlık problemleri yaratabilir.

Yazın varis şikayetleri neden artar?

-Güneş ve sıcağa maruz kalmak vücut ısının yükselmesine neden olur. Vücudun bu duruma karşı bazı önlem mekanizmaları vardır. Örneğin; cilde yakın olan damarlar vücut sıcaklığını azaltabilmek için genişler. Varis hastalarında zaten genişlemiş olan damarların daha da büyümesi ağrı ve gerginlik hissini artırır. Güneşe fazla maruz kalmak ise cilt altındaki örümcek ağına benzer küçük toplardamarların oluşumunu artırabilir.

Varis hastaları için öneriler

Bacakları günde birkaç kez soğuk suyla yıkayın: Soğuk su banyosu yüzeysel damarların daralmasını sağlar. Banyo sonrası damarlar her ne kadar eski şeklini alsa da bu işlemin gün içerisinde birkaç kez yapılması şikayetleri azaltabilir.

Bacakları direk güneş ışığından koruyun: Yaz aylarında şile bezi, keten, pamuklu kumaşlardan dokunmuş, bol ve bacakları kaplayan etek veya pantolonların giyilmesi güneş altında rahatlık sağlar. Geniş alanlı bir şapka giyilmesi de vücut ısısının azaltılmasını sağlayabilir.

Sabah veya akşam saatlerinde egzersiz yapın: Toplardamarların önemli çalışma mekanizmalarından birisi “kas pompası” dır. Baldır ve bacak kasları tarafından sıkıştırılan toplardamarlar kanı yukarıya doğru pompalar. Bu amaç için en uygun sporlar koşu, yürüyüş ve bisiklettir.

Yolculuklarda: Birçok varis hastası uzun yolculuklar sonrası bacaklarının şiştiğinden şikâyet eder. Varis çorabı ile rahat-bol kıyafetlerin giyilmesi yolculuk sonunda bacağın şişmesini engelleyecektir.

Yara oluşumuna dikkat: Ciddi varis hastalarında diz altında oluşan yaralar ilerleyerek “venöz ülser” denilen inatçı ve can sıkıcı yaralara dönüşebilir. Yaz aylarında böcek/sinek ısırıklarını minimalize edilecek önlemlerin alınması da bu açıdan önemlidir.

Güneş kremi kullanımı: Koruyucu güneş kremi veya nemlendirici kremler güneş ışınlarını engeller. Böylece toplardamarlardaki kollajen yapısını koruyarak ince kılcal damar varislerinin artmasını engeller.

Yeterli su içimi: Sıcak havalarda gün içinde yeterli su içmeyi rutin haline getirin. Tüm vücut kan dolaşımı için yararlı olan su hem vücudun susuz kalmasını önler hem de bacaklarda toplardamarlar ve varisler de pıhtı oluşma riskine karşı korur. Bolca su içme cilt kuruluğunu, ince kılcal damar varisleri gelişmesine de önler.

Beslenmeye özen gösterilmeli: Mevsim meyve-sebzelerinde C vitamini ve potasyumda zengin olan çilek, kiraz, kavun, yaban mersinini özellikle tercih edilebilir. Böylece dolaşım desteklenerek krampların önlenmesi, olası reaksiyonlar, ağrı ve sancı şikayetleri azaltmaya destek verir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.