9 Besinle Bronzlaş ve Kanserden Korun!

9 Besinle Bronzlaş ve Kanserden Korun!

Sağlıklı bronzlaşma gibi bir süreç olmadığı için güneş altında kısa zamanda maksimum fayda için beslenme düzeninizde yapılacak birkaç değişiklik yardımcı olur. A vitamini, karoten, C vitamini, E vitamini ve tirozinden zengin besinlerin diyette olması bronzlaşmayı hızlandıracaktır. Bu etkiye sahip 9 besin bronzlaşmanın yanında ışıldayan bir cilde de sahip olmanızı sağlayacaktır.

Diyetisyen Emre Uzun

Beslenme düzeninde yapılacak olan takviyelerle hem daha bronz bir tene sahip olmak mümkün hem de daha tatlı bir kahvelikte bronzlaşmak… Özellikle smoothie gibi pratik beslenme alternatifleriyle bu konu çözümlenebilir.

Melanin sentezini arttıran besinler bronzlaşma konusunda da olumlu etkilere sahiptir. Güneşin altında saatlerce yatmak yerine, güneşe çıkmadan önce içilecek olan smoothilerle güneşte kalma süresi kısaltılabilir.

Güneşin zararlı etkileri son zamanlarda kendini iyice hissettirdi, risk faktörlerini minimize etmek ve güneşte kalma süresini kısaltmak için bronzlaşma öncesi smoothie içecekler tüketilmelidir. Böylece hem güneş altında daha az süre kalacak hem de daha kalıcı ve güzel tonlarda bronzlaşabileceksiniz. A vitamini, karoten, C vitamin, E vitamini, tirozin içeren besinler doğal ve ışıltılı bir bronzlaşma yaratmak için oldukça zengin kaynaklardır.

Güneş altında saatlerce yatarak bronzlaşma devri bitti!

Bronzluk da her şeyde olduğu gibi uzun ve zorlu bir süreç. ‘En kısa zamanda bronz olmalıyım’ diyerek, saatlerce güneş altında yatmak kişi için son derece zararlıdır. Bu uğurda sağlık ve güzelliğinizden olmayın. Bronzlaşma sürecinin kısalması güneşin zararlarını daha çok ortaya çıkarır. Kalıcı ve ışıltılı bir bronzluk için her gün güneş öncesi bronzluk shotlarından içilmelidir.

9 besinle bronzlaş ve korun

Bronzlaşma; doğal ya da yapay kaynaklarla UV ışınlarına maruz kalınması sonrası deri renginin fizyolojik süreçlerle koyulaşmasıdır. Bronzlaşma ile deri renginde koyulaşma görülmektedir. Bunun yanında çiller, lekeler, benler, kılcal damar genişlemeleri ve cilt kanserleri riski gibi yan etkilere sebep olabilmektedir.

Kayısı ile hem bronzlaş hem de kanser riskini azalt!

Yüksek antioksidan içeriği ile kansere koruyucu bir meyvedir. Kayısı bronzlaşırken cilt kanseri olma riskini azaltır. Kurusu kabızlığa karşı oldukça etkili bir besindir. Ara öğünlere eklenen kayısı içerisindeki A vitamini ile bronzlaşmayı hızlandırıcı etkiye sahiptir.

Havuçla bronzlaştırmayı hızlandırır yüz ve boyun kırışıklıklarını azaltır!

A vitamini ve beta karoten açısından oldukça zengin olan havuç buna ek olarak potasyumdan da zengindir. Cilt kanseri ve güneş lekelerinin oluşmasını engelmeye yardımcıdır. Antioksidan oluşu ile kansere karşı koruyucudur. Havuç aynı zamanda kolesterolün düşürülmesine de yardım eder. Ülserdeki şikayetleri azaltır, kansızlığı ve cildin kurumasını önler. Bronzlaştırmayı hızlandırmasının yanında yüz ve boyun kırışıklarının giderilmesine yardımcı olacaktır.

Kabakla detoks etkisi

Önemli miktarda A vitamini ve niasin içeren kabak bu içerikleriyle bronzlaşmayı kolaylaştırmaktadır. Bağırsak tembelliğine iyi gelir ve sinirleri yatıştırır. Bedeni temizlemesi detoks edici etkiye de sahip olduğunu gösterir.

Yumurtanın da bronzlaştırmaya yardımcı bir besin olduğunu biliyor muydunuz?

Anne sütünden sonra en kaliteli proteine sahip olan yumurta bronzlaşmaya yardımcı bir besindir. Bunu özellikle içerdiği tirozinle yapmaktadır. Buna ek olarak sarısı yüksek oranda A vitamini içermektedir. Yumurtanın sarısı bu içeriği ile bronzlaştırmayı kolaylaştırmaktadır. Ancak yumurta sarısının koyuluğu A vitaminin yoğunluğu için gösterge sayılamaz.

Kavun ve karpuz güneşe çıkarken daha ince görünün!

Kavun ve karpuz tüketimi de bronzlaşmayı kolaylaştıran yaz meyvelerindendir. İçerisindeki A vitamini bu etkiyi hızlandırmaktadırlar. Bronzlaştırmaya ek olarak hazmı kolaylaştırırlar, vücudu serinletir. Vücuttan ödemin atılmasına yardımcıdır. Güneşe çıkmadan önce daha ince bir beden için bu besinlerden faydalanılabilir. Detoks edici etkiye sahiptirler. Son olarata kabızlığı giderir.

Şeftali aynı zamanda ödem söktürücü, uykusuzluk giderici

Yüksek oranda A vitamini içerkmektedir. Bronzlaşmaya yardım eder. Bunlara ek olarak hazmı kolaylaştırır, savunma sistemini güçlendirir, ödemi söktürür, uykusuzluğu giderir ve detoks edici etkiye sahip olan şeftali yaz mevsiminin vazgeçilmez meyveleri arasındadır.

Hindi eti yüksek tirozin içerir

Yüksek tirozin içeriği ile bronzlaşmayı hızlandırıcı beyaz ettir. Yaz aylarında tercih edebileceğiniz et olan hindi eti ile bronzlaşmayı kolaylaştırabilirsiniz. Bunun yanında diğer etlere nazaran yağ içeriğinin daha düşük olması alınan kaloriyi düşürmektedir.

Siyah kuru üzüm sağlıklı bronzlaşmanın kraliçesi!

Siyah kuru üzümün çekirdekleri bronzlaştırmadan daha önemli bir işleve sahiptir. Çekirdeğinde bulunan oligomerik proantosiyanidinler güneşin zararlı ışınlarına karşı vücudu korumaktadırlar. Bronzlaşmanın yanında cilt kanseri riskini azaltmak için kuru üzümün çekirdekleri bu konuda bizi korumaya yardımcı olacaklardır.

Hızlı ve sağlıklı bronzluk için smoothie tarifleri

Bu yaz smoothie ile bronzlaşmak iki kat daha hızlı gerçekleşecek

Smoothie 1 

3 adet kayısı

1 adet havuç

2 adet salatalık

1 adet şeftali

Smoothie 2

1 ay dilim kavun

1 adet kivi

Yarım avokado

1/3 demet maydonoz

Smoothie 3

1 ay dilim karpuz

1 adet yeşil elma

1/2 demet ıspanak

2 adet domates

Smoothie 4 

3 adet kayısı

Yarım mango

1 serçe parmak kök zencefil

3 adet salatalık

Tüm bu meyveler katı meyve sıkacağından geçirildikten sonra eklenen buzlarla soğuk bronz smoothiesi hazır hale gelmektedir. Hem lezzetli bir içecek olmasının yanı sıra hızlı bir bronzluk için en keyifli içecekler arasında yer almaktadır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.