Beslenme ile Akneye Çözüm

Beslenme ile Akneye Çözüm

Beslenme tüyoları ile aknelerden kurtulmak mümkün. Akşam ki partiye o yüzünüzdeki kocaman sivilce yüzünden gitmekten vazgeçmeyin. Artık korkmanıza gerek yok…

Dr. Serkan Tutar

Uzman Diyetisyen

Akne sorununu beslenme ile çözebilirsiniz. Özellikle ergenlik çağındaki erkeklerde hormonal değişikliklere bağlı olarak daha sık veya daha az gözlenir. Bunun en önemli sebebi akne testesteron gibi erkeklik hormonlarına bağlıdır.

Özellikle antibiyotik tedavisi akne sıkıntısı olan bireylerde sıklıkla kullanılmasına karşın, bu durum barsaklarda daha büyük hasar oluşturarak mantar enfeksiyonu oluşmasına dolaysı ile aknenin daha kötü hale gelmesine neden olabilmektedir.

Besinler, hem akneden koruyucu hem de akneyi tedavi edici olarak önemli bir rol üstlenmektedirler. Özellikle ilaçlara bel bağlamaktansa, cilt sağlığınızı en iyi şekilde korumak için mümkün olan en iyi besinleri seçmelisiniz.

Akne tedavisi için en iyi besin tüyoları;

● Tüm rafine ve konsantre şekerlerden uzak durmalısınız. Özellikle bu boş enerji kaynaklarını tüketmeniz akne problemlerinize çözümü zorlaştıracaktır.

● Yüksek oranda yağ içeren besinlerin tüketilmemesine özen göstermelisiniz. Trans yağ asitleri son günlerin suçlu ilan edilen yağların en başında gelmektedir. Trans yağ asidi içeren margarin, yağ, sentetik hidrojene bitkisel yağ, krema, kaymak, mayonez gibi besinlerden uzak durulmalıdır.

● Oksitlenmiş yağ asitlerinden, kısacası kızartılarak hazırlanan besinlerden kaçınılmalıdır.

● İyot mineraline hassasiyeti olan bireyler, tuz tüketimini mümkün olduğunca azaltmalıdır. Günümüzde tuzlar özellikle iyonizedir, yani içeriğine iyot eklenmiştir.

● Yüksek protein içeriği olan beslenme programları aknelerin engellenmesine katkıda bulunduğunu gösteren araştırmalar bulunmaktadır.

● A vitamini alımı akne tedavisinde önemli bir aşamadır. Bu vitaminin alımında özen gösterilmesi gereken ilk nokta doktor kontrolünde olmasıdır. Çünkü fazla miktarda alınan A vitamini akne tedavisinde başarılı sonuçlar vermiştir. Fakat doktor kontrolünde alınmadan A vitamini vücuda toksik etki yaparak daha fazla zarar gösterebilmektedir.

● Çinko cilt sağlığı için son derece önemli bir mineraldir. Özellikle ergenlik çağında akne sıkıntısının, sıklıkla yaşanmasının en önemli nedeni bu dönemde vücuttaki çinko miktarı düzeyi en alt seviyededir. Çinko minerali içeriği yüksek olan kabuklu deniz ürünleri, et, tavuk, balık gibi besinlerin tüketimine özen gösterilmelidir.

● E vitaminin akne tedavisinde önemli bir etken olmasının en büyük nedeni, A vitamininin fonksiyonlarına yardımcı olmasıdır. E vitaminin düşük alınması, A vitamini düzeyinin vücutta düşük kalması anlamına gelmektedir.

Diğer Tüyolar;

● Yağlı kremler ya da kozmetik ürünleri kullanmamalısınız. Bu tür ürünler aknelerinizin miktarını arttırmakta ve yapmış olduğunuz tedaviyi sonuçsuz bırakabilmektedir.

● Yastık kılıflarını renk ve koku gibi kimyasal maddeler içermeyen deterjanlar ile yıkamalısınız. Aksi takdirde cildinizin daha çok harap olmasına sebebiyet verebilirsiniz.

● Genellikle akne problemi olan bireylerin ciltleri yağlı olmaktadır. Bu sebeple yüzünüzü fırsat buldukça yıkamalı ve cildinizde biriken yağları engelleyin.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.