Akciğer Doğum Kontrol Hapını Sevmez

Akciğer Doğum Kontrol Hapını Sevmez

Son yıllarda özellikle genç kadınların doğum kontrol haplarını yaygın olarak kullanması ile birlikte akciğer embolisinin görülme oranı artış gösteriyor.  Nasıl kalp, içindeki damarların kan pıhtısı ile tıkanmasıyla kriz geçiriyorsa; akciğer de içindeki atar damarların kan pıhtısı ile tıkanması sonucu kriz geçirebilir. Kısacası akciğer doğum kontrol hapını sevmez!

Dr. Orhan Dalkılıç
Göğüs Hastalıkları Uzmanı

Tıp dilinde Pulmoner Emboli olarak adlandırılan hastalık aslında çok fazla bilinmez. Akciğer doğum kontrol hapını sevmez, akciğer embolisini artırır. Özellikle bacak damarlarında göllenme ve staza bağlı kan pıhtısı oluşur. Buradan kopan pıhtı akciğere gelip atar damarları tıkar. Daha teşhis edilemeden hasta kaybı ya da uzun yıllar ağır problemlerle hayatlarını sürdürür.

Akciğer Embolisi Hastalığınız Olabilir!

Hastalığın kendisini nedeni açıklanamayan nefes darlığı, geçmeyen veya teşhis edilemeyen göğüs-sırt ağrısı, uzun süreli öksürük, ağızdan kan gelmesi gibi durumlarla gösterebiliyor. Bu belirtiler söz konusuysa mutlaka hekime başvurulması ve akciğer embolisi olup olmadığınızın kontrol edilmesi gerekiyor. Çünkü akciğer embolisi özellikle akciğer kanseri başta olmak üzere diğer akciğer hastalıklarıyla (bronşit, KOAH, zatürre, verem vb…) benzer belirtiler gösteriyor.

Eğer bu şikayetleriniz yanı sıra;

Uzun süreli oturarak çalışıyorsanız, Okyanus ötesi gibi, uzun mesafeli uçak yolculuklarını sık sık yapıyorsanız, Bacaklarınızda varisleriniz varsa ve ağır yapıyorsa, Düzenli doğum kontrol hapı kullanıyorsanız, Yatalak hastaysanız akciğer embolisi hastası olma ihtimaliniz yüksek…

Akciğer Embolisine Yakalanmamak İçin!

Uzun süre oturmayın; ara sıra kalkıp kısa yürüyüşler yapın (uzun uçak yolculuklarında da sürekli sabit kalmayın). Doğum kontrol hapı kullanacaksanız mutlaka kan pıhtılaşma oranlarınızı ölçtürün. Varisiniz varsa , varis çorabı giyin. Uzun süreli yatalak hastalara kan sulandırıcı ilaç kullandırın. Ortopedik ameliyatlar öncesi doktor kontrolünde koruyucu heparin kullanmaya başlayın. Otururken ayaklarınızı katlayarak değil; biraz yukarı doğru uzatarak oturun. Basit önlemlerle sonu ölümle veya kalıcı hasarla biten bilinmeyen bu hastalıktan korunabilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.