Akupunktur

Akupunktur

AkupunkturYaklaşık olarak 2500 yıldan beri uygulanan en eski geleneksel tedavi yöntemi olan Akupunkturun kökeni eski çin’e kadar uzanır.

Akupunktur ince metalden yapılmış iğnelerin vücudun “chi” denilen enerji noktalarına uygulanmasıyla yapılır.

Bu iğneler uygulayıcıya bağlı olarak, döndürülebilir, elektrik verilebilir (elektro akupunktur) yada ılık olarak uygulanabilirVücudun belli noktalarına yerleştirilen iğnelerle yapılan bir tedavi yöntemidir. Uygulanan bu iğnelerin ayrı özellikleri olduğu gibi vücutta doğrusal olarak bulunan belli noktalara uygulanıyor. Uygulama noktalarında pozitif bir enerjinin yayıldığına inanıyorlar ve bu enerjiye qi adını veriyorlar.Çin’de varolan inanca göre Qi de yani yayılan pozitif enerjinin yokluğunda insanlarda dayanılmaz acıların olduğunu ve hastalıkların başladığını biliyorlar.

Dolayısıyla Çin felsefesiyle akupunktur uygulaması acıyı engellemekten diğer tüm hastalıkların tedavisine kadar uzanabiliyor. Hatta yapılan mevsimsel terapilerde nezle ve gribi önleyici ve tedavi edici rol oynuyor. Vücutta iğne uygulanan bölgelerin her biri bir organı temsil ediyor. Çin felsefesine göre vücudumuzda tam 2000’nin üzerinde nokta bulunuyor. İğnelerin etkileri yapılan bölge ve uygulama şekline göre değişiyor. Uygulanan iğnelerin etkinliğini artırmak için her noktaya uygun iğne ve doğru iğneler olabilmesi için bazı oynamalar yapılıyor. Bazı bölgelere ısıtılmış,eğrilmiş iğneler konulurken yine bazı noktalara da ilaçlı iğneler konulması gerekiyor. Bazı durumlarda iğneler ile birlikte hafif şiddette elektrik akımları da uygulanıyor

Akupunktur gerçekten işe yarıyor mu?
Alternatif tedavi yöntemlerinden en çok rağbet göreni ve üzerinde en çok araştırma yapılanı Akupunktur.Yapılan çalışmalar ve sonuçlarıyla ilişkilerinde Akupunktur’un sırt ağrılarına, kulaklarda oluşan uğultulara, diş ağrılarına, adet sancılarına iyi geldiği ifade ediliyor. Yine de bu konuda tam kesin yazılı sonuçlar ve kapsamlı araştırmalar bulunmuyor. Yapılmış sağlıklı istatistiksel sonuçlarda yok. İnsanlar ve araştırmacılar bu tedavi yönteminin günümüze neler kazandırdığı konusunda kapsamlı çalışmalar yapmak yerine bu tedavi yönteminin nasıl daha etkili duruma getirileceği konusunda çalışmalarını sürdürüyorlar.

Kilo kontrol ve akupunktur
Son yıllarda yapılan çalışmalarda yemek yeme alışkanlığı (tutkusu) ve bağımlılığı olan hasta gruplarında kulak akupunktur’u ile kilo vermenin mümkün olabileceği hipotezi ileri sürülmektedir.

Bu uygulamanın etkisi katılımcılarca şöyle açıklanmaktadır; akupunktur’un etkisi uyarılan sinirlerin etkisi ile beyinden salgılanan biyokimyasal maddelerin mide düz kaslarında kasılmaya yol açtığı ve bunun da hastaya tokmuş hissi verdiği hipotezidir. Doğru uygulanan akupunktur’un hemen hemen hiç yan etkisi yoktu

Akupunktur seansları ne kadar sürer?
Ortalama olarak akupunktur seansları 20 dakika ile 60 dakika arasında değişen sürelerdedir. Ancak ilk seanslarda bu süre biraz daha uzayabilir. Tedavi seanslarının sayısı ise hastalığınızın cinsine göre değişebilir Yapılan bazı araştırma sonuçlarında Akupunktur hakkında şöyle bir açıklama bulunuyor. Uygulanan iğneler vücutta endorfin adlı analjezik bir maddenin salgılanışını sağlıyor. Endorfin vücutta doğal bir ağrı kesici olarak kullanılıyor ve akupunktur sonrası insanların kendilerini daha sağlıklı hissetmelerini sağlıyor. Akupunkturun vücudun kimyasal yapısını değiştirebildiğini bu sonuçtan anlayabiliyoruz. Çinlilerin bir inanışı belki bu yolda doğrulanıyor. Denge vücudumuz için her şeydir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.