Anneler Günü ve Yaz İçin Güzellik Tüyoları

Anneler Günü ve Yaz İçin Güzellik Tüyoları

Soğukların yıprattığı cildi tazelemek, ışıldatmak için peeling yaptırın ardından lekelerden kurtulun, az yağlı krem ile bakımınızı destekleyin, kaz ayaklarına botoks, gülme çizgilerine dolgu yaptırdıktan sonra Anneler Günü’ne ve yaza hazırsınız…

Doç. Dr. Gökhan Okan

Dermatoloji Uzmanı

Uzun kış aylarında soğuk havanın kuruttuğu, nemsiz bıraktığı ve matlaştırdığı cildi tazelemenin zamanı geldi! Çünkü Anneler Günü ve yaz mevsimi geldi.

Önce kozmetik ürünlerinizi yenileyin; baharda daha az yağlı kremler tercih edin. Kuruyan, matlaşan ve yıpranan cildinizi peelingle tazeleyin. Güneşli yaz günleri başlamadan leke tedavinizi tamamlayın. Kaz ayaklarından botoks, gülme çizgilerinden dolguyla kurtulun. Tabii ki tüylerinizden kurtulmayı unutmayın!

Anneler Günü ve yaza hazırlık reçetesi:

 • Soğuklar cildi kurutur: Havaların ısınması, baharın yerini yaz mevsimine bırakmaya hazırlanması vücutta özellikle de ciltte değişikliklere neden olur. Çünkü kış boyunca soğuk hava cildi kurutur, nemsiz bırakır, mat ve solgun görünüme neden olur. Baharda alınacak birtakım önlemlerle -kullanılan kozmetik ürünlerdeki değişiklik, kozmetik dermatolojik uygulamalarla- yaz mevsimine girerken cilde güzel bir görüntü kazandırılabilir.
 • Onarım zamanı geldi: Cilt yenilemenin amacı, zarar gören cildi onarmaktır. Cilt tipi ve hasarın şiddetine bağlı olarak dermatoloji uzmanları veya estetik cerrahlar tedavi etmeye çalışır. Ciltte zarar hafif, orta ve şiddetli derecede meydana gelir. Hafif hasarlar; dışarıdan uygulanan harici ürünler, dermatolojik uygulamalarla ortadan kaldırılırken; ileri vakalarda cerrahi yöntemler etkili olmaktadır. Cilt yenilemek amacıyla dermo-kozmetik ürünler, cildi soyma işlemi olan peeling yöntemi, botulinum toksini uygulaması, dolgu işlemi ve lazer yöntemine başvurulmaktadır.
 • Kremlerin gücünden faydalanın: Dermo-kozmetik ürünler; harici uygulanarak cilt yaşlanmasını geciktirebilir. Kozmetik ürünlerden farkları, derinin daha derin tabakalarına inerek istenilen sonuca biyolojik etkiyle ulaşmalarıdır. Vitamin A, C, meyve asidi, koenzim Q ve tropikal antioksidanlar dermo-kozmetik ürünler içinde en fazla yer alan maddelerdir. Uzun süre kullanılmaları gerekir.
 • Kreminizi cildinize uygun seçin: Dermokozmetik ürünler erken başlayan yaşlanma ve önlenmesinde etkilidir. Ayrıca cilde yapılacak kozmetik uygulamaların etki sürelerinin uzamasına da yardımcı olur. Ancak tüm bu ürünler kullanılırken, kişilerin cilt tipine uygun kozmetik ürünleri seçmesi gerekir. Bu konuda dermatologlara danışılmasında fayda vardır.
 • Kreminiz az yağlı olsun: Kış döneminde yağ içerikleri ve nemlendirici özellikleri fazla ürünler tercih edilirken, baharla birlikte daha az yağlı daha hafif ürünler tercih edilmelidir. Yağ oranı fazla olan ürünler cildin yağ dengesini bozarak, sivilce tarzı oluşumlara neden olabilir. Yağlanmayı kontrol altına almak amacıyla tonikler de faydalı olabilir.
 • Güneş kremsiz asla: Hava sıcaklığının artması güneşin alevlendirdiği cilt hastalıklarının ortaya çıkmasını kolaylaştırır. Cilt lekeleri belirginleşir. Hastalar mutlaka güneş koruyucu kullanmaları konusunda bilgilendirilmelidir.
 • Yazdan önce lekelerden kurtulun: Leke tedavisi, yaz başlamadan tamamlanmalıdır. Leke tedavisinde renk açıcı kremler ve peeling yöntemine başvurulur. Bazı dermokozmetik ürünler, güneşle etkileşime gireceği için akşam kullanılmaları daha uygundur.
 • Matlaşan cilt Peelingle ışıldar: Kışın vermiş olduğu mat, solgun ve nemsiz görüntü peeling ile ortadan kaldırılabilir. Yaz mevsimi peeling için uygun bir dönem değildir. Peeling işlemi; ciltteki ölü deri tabakasının atılıp alttan sağlam derinin cilde ulaşması prensibine dayanmaktadır. Yöntem için mat, soluk cilt yapısına sahip, cilt lekeleri bulunan özellikle ağız ve göz çevresinde yüzeysel kırışıkları olanlar uygun hasta gruplarıdır. İşlem mutlaka uzman kişiler tarafından yapılmalıdır.
 • Akne izlerine peeling gerek: Peeling işlemi hafif, orta, derin olmak üzere üç çeşittir. Peeling esnasında tercih edilecek maddeye ciltteki hasarın derecesine göre karar verilir. Hafif peeling işleminde genelde meyve asitleri tercih edilir. Kimyasal peeling işleminde tercih edilen asit TCA olup, yöntem derin akne skarları ve daha derin çizgileri olan hastalar için önerilmektedir. Peeling sonrası sıkı takip gerektirir. Kişinin mutlaka güneşten kaçınması gerekir.
 • Çizgileri botoksla silin: Çizgilerin hafiflemesini sağlayan en etkili yöntemlerden botulinum toksini ya da bilinen ismiyle botoks, sinirden kasa uyarının gitmesini engelleyerek çizgileri hafifletir. Özellikle yüzün üst kısmı ve göz çevresi çizgilerinin ortadan kalkmasında faydalıdır. Botoks uygulaması öncesi hastaların ilaç hikayeleri, hastalıkları olup olmadıkları sorgulanır. Etkisi, uygulamadan 4-5 gün sonra görülmeye başlar, 3-6 ay devam eder. Emin ellerde yapıldığı zaman yan etkisi yok denecek kadar azdır.
 • Dolguyla daha genç dudaklar: Dolgu enjeksiyonu; yaşlanma sonucunda gelişen volüm kaybını ortadan kaldırmak amacıyla uygulanan bir işlemdir. En çok ağız çevresi, dudaklar ve gülme çizgileri dolgu işlemiyle tedavi edilmektedir. Amaç, deride bulunan boşluğu doldurmaktır. Dolgu amaçlı çok sayıda madde kullanılmaktadır. Tercih edilecek maddeler, derideki etki süresine göre kısa ya da uzun süreli olmaktadır. En sık tercih edilen dolgu maddesi hyalüronik asittir. Su bağlama özelliğine sahiptir. Cilt temizlendikten sonra kişinin ağrı hissetmemesi için anestezik özelliği olan krem yüze sürülür sonrasında ilaç cilde verilir. Etkinliği 4-6 ay arasında devam etmektedir.
 • Şimdi tüylerle vedalaşma zamanı: Deniz mevsimi başlamadan tüylerinden kurtulmak isteyenler için lazer epilasyon yöntemi en etkili tedavi seçeneğidir. Kalın ve koyu kıllara sahip olan hastalar lazer için uygun hastalardır. Kıl köklerinde bulunan melanin pigmenti laser enerjisinin hedefini oluşturmaktadır. Hastalara bronzlaşmamaları ve yüksek faktörlü koruyucu kullanmaları gerekliliği vurgulanmalıdır.
 • Saçlar sağlığına dikkat: Mevsimsel saç dökülmesi ilkbahar ve sonbaharda karşılaşılan bir durumdur. Bu durum, kişinin biyolojik ritmindeki değişiklikten kaynaklanır ve saç mezoterapisi etkili bir tedavi seçeneğidir. Saç köklerine vitamin ve kan dolaşımını arttıran maddeler direkt enjekte edilir. Belirli aralıklarla yapılan bir uygulamadır. Emin ellerde yapıldığı zaman yan etkisi yok denecek kadar azdır.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.