Antidepresanda Bağımlılık, Yan Etki Bilmecesi

30.01.2024
119
Antidepresanda Bağımlılık, Yan Etki Bilmecesi

Uzmanlar, antidepresan kullanımında toplumundaki yanlış bilgilerin ilk sırasında bağımlılık ve yan etki olduğunu açıkladı. Yapılan açıklamada bu bilmecenin; bazı psikiyatrik ilaçların kişilerin ‘‘kafasına göre’’ kullanılması sonucu oluştuğuna dikkat çekildi.

Dr. Alptekin Çetin

Psikiyatri Uzmanı

Antidepresan ilaçları bağımlılık yapar mı yapmaz mı? Bu ikilem toplumda yanlış inanışların yayılmasının da sebebi. Diğer bir soru da ‘Bağımlılık mı yan etki mi?’

Uzmanlar antidepresan ilaçların uzun süre kullanılması gerekse bile bağımlılık yapmayacağına işaret ediyor. Ancak danışanların ilaçları kontrolsüzce kesmeleri durumunda yan etkiler oluşur; bu durum da bağımlılık olarak tanımlanabilir. Oysa bu bağımlılık değildir, yan etkidir. Doktor kontrolünde, bir plan dahilinde antidepresanların bırakılması gerekir.

Psikiyatri ilaçlarının alt gruplarının bulunan, adı en sık duyulan antidepresan depresyon tedavisinde kullanılır. Şizofreni hastalığında kullanılan antipsikotikler, psikoz tedavisinde kullanılır. Düzenleyiciler duygu durum bozukluklarında kullanılır. Anksiyolitikler, kaygı bozukluğunda kullanılır.

Antidepresan bağımlılık yapar mı?

Antipsikotik ilaçların şizofreni, duygu durum bozuklukları gibi durumlarda kullanılır. Bu ilaçların bir plan dahilinde kademeli şekilde bırakılması gerekir. Doktor kontrolü olmadan, kişilerin ‘kafasına göre’ kullanılması sonucu bağımlılık yapabilir ve dozlar giderek artar. Kontrolsüz kullanımın önüne geçilmesi için doktor reçete ettiğinde eczanelerden alınabilir. Genelde bir iki ay kullanılır.

Hekim kontrolünde genellikle altı aylık, bir yıllık planlar dahilinde kullanılır

Psikiyatri ilaçları ömür boyu kullanılmaz. Hekim kontrolünde genellikle altı aylık, bir yıllık ya da daha uzun süre kullanılabilir.

Kişi ilacı kendi kararı ile bırakmamalı

Psikiyatri ilacı bırakıldığında depresif hissetme, uykusuzluk durumu yaşanabilir. Bu yan etkiler normaldir. Yan etkilerin normal şekilde gözlemlenmesi için doktor kontrolünde planlı bırakılmalıdır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.