Ayak Bileğine Liposuction

Ayak Bileğine Liposuction

Birçok kadın için psikolojik sorun dahi oluşturan kalın ayak bilekleri artık kader değil. Kısa sürede zahmetsiz ince bileklere kavuşturan ayak bileği liposuctionu Türkiye’de son yıllarda yükselen trend haline geldi. 

Op. Dr. Övünç Akdemir

Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı

Yaz tatiline çıkmak, rahatlıkla etek giymek isteyen kadınların tercihi ayak bileği liposuctionı. Vücudumuzun en önemli uzuvlarından biri olan bacakların, düzgün ve güzel olması çoğu kişi tarafından güzelliğin sembollerinden biri olarak değerlendirilir. Çoğu kadın bacaklarının estetik görünümüne önem verir. Ancak bazı genetik problemlerden dolayı kimi kişilerin bacaklarında bir takım farklılıklar olabilir.

Etek Giymekten Dahi Çekiniyor

 • Genetik olarak her kişinin vücudundaki yağlanma farklılık gösterebilir. Kimi kişi de yağlanma bacaklarda olurken, kimi kişilerde ise kollarda ya da bel çevresinde olabilir.
 • Bacaklarda deri ile kas arasındaki bağ dokusu (fasya) gevşek ise yağlar genetiksel olarak burada depolanır. Bu da kişilerin bacaklarında aşırı yağlanmaya ve kalınlaşmaya yol açar. Hatta öyle ki bazı kişilerin bir bacağı ile diğer bacağı aynı oranda olmayabilir.
 • Özellikle alt bacak kısmının üst bacağa oranla aynı kalınlıkta olması ya da bacak bileğinin aşırı kalın olması gibi durumlar yaşanabilir. Boru bacak diye tabir edilen bu bacak stiline sahip kadınlar yaz aylarının gelmesi ile birlikte etek, şort, bikini giymekten kaçınır ve ilerleyen zamanlarda bu durumu bir psikolojik sorun haline getirebilir. Yaz tatiline çıkmak ve rahatlıkla etek giymek isteyen kadınların tercihi ise ayak bileği liposuction’ı oluyor.
 • Yaz aylarında giyim tarzının değişmesi, tatile daha fazla gidilmesi nedeniyle, yaz aylarında ayak bileği liposuction işlemi daha artış gösterir.
 • Çoğunlukla otelde plaj-havuz gibi yerlerde çalışan animatörler, sürekli göz önünde bulunan kişiler ve sürekli etek giyen hostesler bu ameliyatı tercih eder.

Aşırı Kilodan Yürüyemeyenler de Tercih Ediyor

 • Ayak bileği liposuction ameliyatını genç ve orta yaş sınıfı diye nitelendirilen 25 – 60 yaş arası tercih ediyor. Genç hastalarda daha çok estetik neden ön plandayken, ileri yaş hastalarda sağlık sorunları ön plana çıkıyor.
 • İleri yaş hastalarda, yaşlanmanın ve aşırı kilonun bir araya gelmesi ile birlikte hastalar yürümekte zorlanıyor. Bacaklarındaki aşırı yağlanma, her iki bacağın yürürken birbirine sürtmesine ve tahrişlere neden olur.

Cerrahın Algısı Önemli

 • Ayak bileği liposuction işleminde, öncelikle hastanın isteği ile estetik cerrahın algısı önem taşır. Hastanın istediğine yakın bir sonuç elde edebilmek önemlidir. Bu nedenle hasta ile konuşup, ne istediğini anlayabiliriz. Hasta gelip isteğini belirtirken genelde fiziksel olarak görüntü biraz belirgindir ancak bazı hastalar da aşırı ve farklı isteklerde bulunabilir. Bu tarz hasta grupları ile daha detaylı bir görüşme yaptıktan sonra ameliyatın gerekli olup olmadığına karar verilir.

İzsiz Yöntem

 • Ayak bileği liposuction işlemi, klasik liposuction işlemi gibi tek seansta yaklaşık 2 – 2 buçuk saat arasında gerçekleştiriliyor. Hastanın bacağının şekli ameliyatın süresini etkileyebiliyor.  Lokal anestezi ile de yapılabilen işlem sırasında 0,3 cm büyüklüğünde çok küçük belirgin olmayan deliklerden kanüller yardımı ile hastanın bacağındaki yağlar çekiliyor.
 • Bazı hastalarda klasik liposuction’un yanı sıra lazer liposuction işlemi de uygulanabiliyor. Ancak klasik liposuction işlemi, diğer yöntemlere göre daha başarılı sonuçlar vermektedir. Hastanın bacağından alınan yağlar belirli bir düzende alındığı takdirde hastanın bacaklarında herhangi bir şekil bozukluğu oluşmamaktadır.
 • Hastaya liposuction işlemini uygularken, çok küçük deliklerden girildiği için bu izler çok minik oluyor ve ameliyat sonrasında herhangi belirgin bir iz kalmıyor.

Ameliyat Sonrası Varis Çorabı Kullanımı Şart

 • Ameliyat sonrasında ilk hafta hastanın genelde ayağa kalkmamasına, evde dinlenmesi önerilir. Antibiyotik ve ağrı kesici tarzında ilaç kullanımını sağlıyoruz. Oluşabilecek ödemi önlemek için hastanın olabildiğince dinlenip ayaklarını havada tutması gerekiyor. İlk hafta sonrasında ise hastanın kısa süreli yürüyüşler yapmasına izin veriyoruz.
 • Ameliyat sonrası bacağı ilk bir iki gün sardıktan sonra hastaya varis çorabı giydiriyoruz. Bir hafta sonra da varis çorabını aralıklarla giyimini bir iki aya kadar uzatıyoruz. Giyilen varis çorabının bacağa sağlayacağı baskı ile deri, tabanına yerleşmiş oluyor.

Deride Sarkma Yeniden Yağlanma Görülmüyor

 • Ameliyat sonrasında hastanın ayak bileği bölgesinde yeniden yağlanma görülmüyor. Bunun nedeni ise ameliyat sırasında yağın çekildiği bölgeye verilen solüsyonlar ile deri ile kas bölümüne baskı sağlanarak yapışması sağlanıyor. Hastada yeniden aşırı kilo alımı olursa o zaman vücudunda yağlanma oluyor ancak bu yağlanma liposuctionın yapıldığı bölgede genellikle olmuyor.
 • Liposuction sonrası alınan yağlardan sonra hastanın bacak derisi suda yüzer gibi gevşek bir hal alıyor. Ancak yine de bacağa verilen solüsyon ve bacağı sarma işlemi sonrası yağların çekildiği derinin sıkıştırılmasını ve daha sıkı olmasını sağlıyor. Bu işlem sonrasında bacaktaki deride sarkma oluşumu görülmüyor.

İnce Bacaklar İçin Tenis-Yüzme Şart

 • İnce bacaklara sahip olmak için yürüyüş yapmak, bacakları inceltmiyor. Ancak tenis, yüzme gibi sporlar bacakların incelmesinde faydalı. Liposuction işlemi sonrası iyileşme süreci bittiği zaman hastaların yürüyüş ya da yüzme gibi sporlar yapması kişinin bacaklarını daha fazla toparlıyor. Eğer hastanın kas dokusunu arttırabilirsek ameliyat sonrasında bu da bacağın şeklinin daha düzgün olmasını sağlıyor.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.