Beklentiyle Şişirilen Dudaklar

Beklentiyle Şişirilen Dudaklar

Sosyal medya etkisi, hızlı sonuç beklentisi aşırıya kaçan dudak dolgusu işlemleriyle sonuçlanabilir. ‘Para verdim, estetik yaptırdığım belli olsun’ tutumuyla da ilişkilendirilen isteklerin sonucunda doğal olmayan kalkık burun, fazla dolgun elmacık kemiklerin ötesinde hayati riskler görülebilir.

Dr. Yasemin Savaş

Medikal Estetik Hekimi 

Özellikle dudak dolgusu gibi hızlı sonuç veren işlemler sosyal medya platformlarında sıkça paylaşıldığı için dikkat çekiyor. Filtre uygulamalarındaki artış, ulaşılamaz güzellik standartları, kadın-erkek farkı olmadan medikal estetik uygulamaları taleplerinin artmasında diğer bir etken.

Estetik müdahaleler dikkat çekme yöntemi olarak görülüyor

Estetik müdahale yaptıran bazı insanlar sonuçları belirgin şekilde görmek ister. Bazıları gerçekten rahatsızlık veren durumu düzeltmek bazıları görünür olmak, dikkat çekmek bir için düşünüyor. Bu düşünce ‘para verdim, estetik yaptırdığım belli olsun’ tutumuyla da ilişkilendirilebilir. Estetik yaptıracak kişi böyle düşüncedeyse, sonuç olarak doğal olmayan kalkık burun, fazla dolgun elmacık kemikleri ve harmonisine uymayan dudaklar ile karşılaşmak sürpriz olmaz.

Öncelik, hastanın sağlığı ve güvenliği

Hekimler, hastaların taleplerini dikkatle dinlemeli aynı zamanda sağlıklı-doğal sonuçlar hakkında bilgilendirme yapmalıdır. Hekimler doğal-gerçekçi olmayan medikal estetik talepleriyle karşılaştıklarında dikkatli-etik yaklaşım sergilemelidir. Öncelik hastanın sağlığı ve güvenliği dikkate alınmalı, talepleri değerlendirilmeli, doğru bilgilendirme yapılmalı ve belli sınırlar çerçevesinde müdahale önerilmelidir.

Hayati risklere neden olabilir

Hekimlerin, mutlaka hastanın istediği işlem hakkında hastaları bilgilendirdiklerini ancak yine de doğal olmayan görünümler ortaya çıktığını belirten Dr. Yasemin Savaş, hekimlerin etik sorumluluğunun hastanın sağlığını korumak ve en iyi sonuçları elde etmek üzerine kurulu olduğuna dikkat çekti. 

Aşırı istekler sağlığı tehlikeye atabilir. Hasta ne kadar isterse istesin, talep ettiği işlem sağlığını tehlikeye atıyorsa, hekimlerin bu tür istekleri yerine getirmesi etik olmaz.

Abartılı ve sağlıklı olmayan istekleri nedeniyle hekimlerin reddettiği bazı hastalar, kafalarına koydukları işlemler için merdiven altı olarak tabir edilen yetkili olmayan kişilerce ruhsatsız kaçak ürünlerle işlem yapılan kuruluşlarda işlem yaptırabilir. Bunun neticesinde varılmak istenen o güzelliğin aksine, geri döndürülemez hasarlar hatta hayati riskler ortaya çıkabilir. İşlem yaptırmak isteyenler bu durumu göz önünde bulundurarak mutlaka hekime başvurmaları ve yönlendirmeleri dikkate almalıdır.

Aşırı taleplerin altında psikolojik nedenler olabiliyor

Abartılı estetik müdahaleleri Avrupa ülkelerinin sevmediği söylenebilir. Sosyal medyanın etkisi dünya genelinde aynı ve bu nedenle benzer talepler her yerde görülebilir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.