Ayak Sağlığı Ve Ortopedik Ayakkabının Önemi

Ayak Sağlığı Ve Ortopedik Ayakkabının Önemi

Ayak Sağlığı Ve Ortopedik Ayakkabının ÖnemiYanlış ayakkabı ya da ayak yapısına uygun olmayan ayakkabı seçimi inanılmaz ağrı ve sağlık problemlerini de beraberinde getirir.

Dr. Sinan Kahraman

Tarak kemikleri üzerine binen fazla basınç, bel, sırt, topuk ağrıları, nasır, özellikle kadınlarda baş parmak yanında oluşan kemik çıkıntıları problemi yanlış ayakkabı kullanımı sonucunda ortaya çıkar. Özellikle çocuklarda en sık karşılaşılan ayak sağlığı sorunu düz tabanlık veya içe basmadır.

Ayak ve ayak bileği; alanı ağırlık yönünden vücudun az bir yerine oluşturduğu halde fonksiyon bakımından oldukça önemlidir. İnsanoğlunun adım atma, yürüme ve koşma gibi hareket etme gücünü sembolize eden ayaklar, makanik işlevin yanı sıra vücudu taşıyarak- ayakta durmak gibi – dinamik ve statik bir görevi de yaparlar. Bunun yanında atletik uğraşılarda direnç ve koordinasyon, dans ve estetik hareketlerde artistik görevler üstlenirler. Ayak ve ayak bileğinin sadece hastalıklarında değil, normal sağlığında da korunması çok önemlidir.

Toplam 26 kemikten ibaret olan ayak kemikleri (ossa pedis) üç grupta ele alınır:

a-Ayak bileği kemikleri; 7 adet

b-Ayak tarak kemikleri; 5 adet

c-Ayak parmak kemikleri; 14 adet

Ayak kemikleri eninde ve uzunlamasına kemerler oluşturacak şekilde yerleşmişlerdir. İşte bu kemiklerin bozulması, çeşitli ayak şekil ve fonksiyon bozukluklarına yol açar. Düz tabanlık, çukur tabanlık doğuştan çarpık ayak, baş parmak ve 1. sıra hastalıkları, topuk dikeni, ayak tabanı kaslarının kısalığı, sinir bozukluklarına bağlı düşük ayak en sık görülen ayak ve ayak bileği hastalıklarıdır. Bu hastalıklarda uygun tabanlık ve ayakkabı kullanmak oldukça önemlidir.

Ayakkabı seçerken dikkat edilmesi gereken noktalar

Ayak ve ayak bileğinin normal anatomide ve biyomekaniğine sürdürülebilmesi için ayağın tabanına geniş, önü yuvarlak, topuk yükseltisi olmayan, yumuşak maddelerde imal edilmiş ve esneme kapasitesine sahip ayakkabılar kullanılmalıdır. Çünkü günlük aktivitelerde ayak çok yönlü kuvvetlere maruz kaldığı gibi, gün içinde pozisyonel  olarak ayakta dolaşım ve hacim değişiklikleri meydana gelir.

Özellikle şehirlerde büyüyen çocuklarda düz tabanlık çok yaygındır ve ileride ciddi problemlere yol açabilir. Çünkü ayak kemiklerinin ve kaslarının gelişimi temas ettiği yüzeye bağlıdır. Bu nedenle genel olarak bu sorundan uzaklaşmak için ayak iç kavisinde destekleyici kaliteli spor ayakkabılar tercih edilmeli ve çeşitli germe egzersizleri yapılmalıdır.

Doğru ayakkabı seçmenin önemi

Ayak sağlığında hastalıklardan korunmak için çeşitli tabanlık ve ayakkabılar tıbbi tedavinin mutlak parçalarıdır. Ayak yapısı yürüme mekaniğinin gerektirdiği tüm yük dağıtım özelliklerine sahiptir. Ancak ayak yapısında herhangi bir problemden dolayı yük dağıtma işlemi bozulursa, bu ayakta ağrı ve yürüme sorunları oluşturur. Ayakta oluşan sorunlar, esnek ve sert deformiteler olarak ikiye ayrılır. Esnek problemlerde deformite düzeltilebilir özelliktedir. Ancak sert deformitelerde durum yerleşmiştir ve ayaktaki şekil farklılığı kalıcıdır.

Tabanlıklar ve ayakkabılar ayakta yük dağılımının tekrar normale dönmesi için kullanılan araçlardır. Deformitenin sert ve esnek olmasına göre tabanlıklar ve ayakkabılar çeşitli derecelerde sert ve yumuşak(esnek) olabilir.

Yumuşak deformitelerde tabanlıklar ve ayakkabılar ayakta gelişmekte olan sorunu ayağın normal anatomik yapısını yeniden sağlayarak düzeltir. Ancak sert deformiteler de bu düzeltmeyi yapmak mümkün olmadığı için tabanlar ve ayaklar yük dağılımını değiştirerek sorunu ortadan kaldırmayı hedefler. Yumuşak deformitelerde tabanlıklar nispeten sert olup ayağı desteklerken sert deformitelerde tabanlıklar nispeten yumuşak olup yaylanma fonksiyonu sağlamaya çalışırlar.

 

Tabanlıklar ve ayakkabılar deformiteyi düzeltmezler ancak deformiteden kaynaklanan şikayetleri ortadan kaldırırlar. Bu yüzden ayak ve ayak bileğindeki çeşitli hastalık ya da sorunlar da tabanlıklar vazgeçilmez tedavi araçlarıdır.

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.