Başarı İçin Altın Öğün; Kahvaltı!

Başarı İçin Altın Öğün; Kahvaltı!

Dengeli ve düzenli beslenen çocukların okul başarısı ve motivasyonu artar. Yükselen motivasyonu ile birlikte okula ve arkadaşlarına karşı pozitif yaklaşır.

Beslenme ve Diyet Uzmanı Nil Şahin Gürhan

Uzun yaz tatili döneminden sonra okulların açılmasıyla birlikte çocukların beslenme alışkanlıklarında değişiklikler yaşanabilir. Bu süreçte çocukların yaşam ve beslenme düzenine geçmesi oldukça önemlidir.

Öğrencilerin bedensel ve zihinsel gelişimlerini tamamlayarak eğitim dönemine başarılı bir geçiş yapmaları oldukça önemlidir. Çocukların dengeli ve düzenli beslenmesini sağlamak için ailelere öneriler;

  • Her sabah çocuğunuzun kahvaltı yapmasını sağlayın: Okul başarısının artmasında en büyük etkiye sahip olan öğün kahvaltıdır. Kahvaltıda kaliteli protein kaynağı olarak yumurta sık olmalı.  Yumurta ile birlikte peynir ve tam buğday veya çavdar ekmeği bulunmalı. Domates, salatalık, maydanoz, yeşilbiber, kırmızıbiber de çocuğun iştahına göre zaman zaman ilave edilebilir.
  • Çocuğunuzla birlikte kahvaltı yapın: Çocuklarla birlikte anne-babalarında kahvaltı yapmaları, hem günü daha enerjik geçirmelerini sağlar hem de çocuklarda kahvaltı bilincini geliştirir. Ayrıca kahvaltı mevsim geçişlerine alışmaya çalışan bedenimize destektir.
  • Beslenme çantası hazırlayın: Anne ve babaların çocukların okul kantinlerine yönelmelerini engellemek amacıyla yanlarına ara öğün olarak süt, meyve, kuruyemiş veya ev yapımı kek vermesi oldukça sağlıklı bir alternatif olacaktır.
  • Okulda çıkan yemekleri takip edin: Çocuğunuz öğle yemeğini okulda yiyorsa hangi yiyeceklerle beslendiğini öğrenin. Çocuğunuzla ve öğretmeniyle iletişim halinde olarak tabağındaki yiyecekleri bitirip bitirmediğini takip edin.
  • Akşam yemeklerini ailece yiyin: Akşam yemeklerini ailece yemeye özen gösterin. Sofrada etli sebze yemekleri bulundurun. Böylece hem sebzeden kaliteli karbonhidrat ve lif almasını sağlarsınız hem de et ile protein ihtiyacını tamamlarsınız. Ayrıca sofrada aynı yemekleri yiyor olmanız yine çocuğunuzun bilinçaltına sağlıklı beslenme mesajı vermenize yardımcı olur.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.