Başarının Formülü Pozitif Düşünce

Başarının Formülü Pozitif Düşünce

Doğu felsefesinin ana kaynağı olan ‘pozitif düşünce’ günümüzde artık Batı tıbbının da benimsediği sihirli kelimeler. ‘Bugün artık başarının yolu pozitif düşünmekten geçiyor’ dersek abartmış olmayız.

 Psk. Dr. Davut İbrahimoğlu ( Ph.D.)

 

Çünkü yapılan araştırmalar ortaya koyuyor ki pozitif düşünceyi yaşam felsefesi olarak benimseyen insanlar mizah gücü, cesaret ve idealistliği birleştirince başarı ve mutluluğa çok daha kolay ulaşıyor.

Pozitif düşünce; olumsuzluklara razı olmayan, her koşulda yapabilecek iyi bir şeyin olduğuna inanan, insan hayatını olumlu yönde etkileyen düşünce tarzıdır. Bugün artık iş, spor ve sanat dünyasında bile pozitif düşünce ve beyin gücü verim arttırıcı bir faktör olarak kabul edilmektedir.
Doğada, evrende her şey karşılıklı etkileşim halindedir. Zihinle beden arasında  da etkileşim vardır. Zihindeki olumlu düşünceler bedende birtakım olumlu sonuçlar yaratır. Mutlu insanlarda veya ızdırabını dindirme imkanı arayan kişilerin beyninde Endorfin denilen bir çeşit doğal morfin salgılanır. Bu morfin bildiğimiz morfinden en az yüz kez daha güçlüdür ve kişinin ızdırabını dindirmesine yardımcı olur. Bu da insana mutluluk verir. İnsanlar ne kadar mutlu, ne kadar pozitif olurlarsa ürettikleri Nöropeptip denilen protein zincirleri daha sağlıklı olur ve bağışıklık sistemi daha da güçlenir.
Bugün artık başarının yolu pozitif düşünmekten geçiyor. Bu iki kelimeyi hayat felsefesi olarak benimseyen insanlar, umudunu, güvenini, iyimserliğini kaybetmeden kendine güvenen, cesur ve insiyatif sahibi bireyler olduklarını çevrelerine hissettirirler.

MİZAH DUYGUNUZU YİTİRMEYİN
Mizah duygusu çok önemlidir. Onu yanınıza almadan sakın evden çıkmayın.
Kendinize gülmeyi bilin. Yoksa kendinizi çok ciddiye alır ve bu kadar
yükseklerde dolaştığınız için alay konusu olursunuz. Mizah bir savunma
mekanizmasıdır. Ruh sağlığımızı koruyarak öfkeyi sakinleştirir ve yaratıcılık
gücümüzü artırır. Ancak yerinde, zamanında, tatlı ve kıvamında olmalıdır.
Yoksa insanları incitir ve asıl hedefinden uzaklaşır.

İDEALİST OLUN
Biz dünyaya yalnızca yaşamak için değil, aynı zamanda bir fark yaratmak için geliyoruz. Diyelim ki vurmak istediğiniz hedef “AY” ama isabet ettiremediniz. Yine de yıldızlardan birini vurabilirsiniz. Eğer bir hayaliniz yoksa, hayalinizi gerçekleştirme şansınız olabilir mi? Daha çok düşünün, daha çok risk alın ve  daha çok eylemde bulunun. İsminizi başkalarının kalplerine kazıyın; böylece sonsuza kadar yaşarsınız.

CESUR OLUN
Eğer doğru olduğuna inandığınız şeyi yaparsanız ödülünüzü alırsınız. O da
özsaygıdır. Bir ev satın alabilirsiniz ama yuva alamazsınız. İnsanları satın
alabilirsiniz ama dostlar satılık değildir. Hatta kendinize bir ün bile alabilirsiniz.
Ama karakter ? İşte doğru olduğuna inandığınız şeyi yapmanız bu nedenle
önemlidir. Bir zorlukla karşılaştığınızda onunla dost olmak çok etkili bir yaşam
gücüdür. Mark Twain, “Olumsuzluklar insanın kendisini tanımasını sağlar “
demiştir.
Deepek Chopra yaratıcı güçle ilgili şöyle der: “Sizin için en önemli gerçek, gücünüzü aldığınız kaynaktır. Yaratıcı güç, aklımızı ve bedenimizi şekillendirir, evrimin gücü de budur. Yaratıcı gücünüzle ilişki kurun.

Yaşamın tümünü kaplayan üç temel güç vardır:
• Yaratma
•  Koruma
•  Yok etme
Yaratıcılık gücünü egemen kılan kişiler başarılı olmuşlardır. Kendi güçlerinin kaynağının yine kendileri olduklarını bilirler ve aşağıdaki özelliklere sahiptirler:
•  Sessizliğin tadını çıkarmayı bilirler,
•  Doğayı hisseder ve ondan zevk alırlar,
•  Kendi duygularına güvenirler,
•  Kargaşa içinde de işlerine odaklanırlar,
•  Çocuklar gibi onlar da hayal kurmaktan hoşlanırlar,
•  Kendi bilinçlerine güvenirler, herhangi bir görüşe katı bir şekilde bağlı değildirler,

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.