Uygun Egzersizle Spor

Uygun Egzersizle Spor

Özellikle kilo vermek için yapılan spor aktiviteleri kilo-yaşa uygun olabilir. Ancak kas ve bağ dokunuza uygun mu?   

Uzm. Dr. İlker Solmaz

Algoloji Uzmanı

Kas ve bağ dokusuna uygun olmayan egzersizle yapılan spor vücutta yaygın ağrılara sebep olabilir.

Sağlıklı, ağrısız bir şekilde yıllara ve yer çekimine meydan okuyabilen bir vücut için, doğru hareket ve egzersizin vücudun kas ve bağ dokusuna göre yapılması gerekir.

Kişinin vücuduna ve kaslarına göre ihtiyaçlarının tespit edilmesi ve bu bilgiler ışığında, doğru egzersizin yapılması, yaşlılık ve hareketsizliğe bağlı yıpranmayı azalttığı gibi kalp ve damar sistemi fonksiyonlarını da geliştirir. Kişinin kas ve bağ dokusuna uygun olmayan egzersiz programları, birçok hastalıkta iyileşmeyi yavaşlattığını gibi vücut mekaniğini de bozabilir.

Doku Hasarlarında Egzersiz Çok Önemli

Proloterapi yöntemi ile vücudun kendi kendini iyileştirme mekanizması aktive edilir. İyileştirme mekanizmasıyla beraber bölgede yeni bir doku oluşturulur. Özel dokularda bulunan bağlara enjekte edilen solüsyon sayesinde mikropsuz iltihap oluşturulur. Tamirci hücreler iltihabı yok etmek için çalışır. Bunun sonucunda o bölgede sağlam bir doku oluşur. Oluşmakta olan dokunun düzgün şekillenmesi ve gerekli uzunluğu kazanması için sadece kas germesi değil, ligamentlere (bağlara) yönelik de germe yapmak şarttır. İyileşmenin ilerleyen safhalarında da kuvvetli dengeleyici egzersizlere geçiş yapılıyor. Proloterapide doğru zamanda doğru egzersizin hastaya doğru teknikle verilmesi iyileşme için çok büyük önem taşımaktadır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.