Beyaz Diş Hayali

Beyaz Diş Hayali

Beyaz diş hayali gerçekleştirilirken beyazlatma ile ilgili halk arasında doğru bilinen yanlışlar vardır. Doktor yönlendirmesi olmadan, eş dost tavsiyesi ile başvurulan yöntemler sağlığımızı olumsuz etkileyebilir.

Dr. Doğan Kontacı
Ağız ve Diş Hastalıkları Uzmanı

Beyaz diş herkes için sağlıklı, güzel, bembeyaz dişlere sahip olmakla eştir. Her ne kadar dişlerimizi fırçalama alışkanlığımız olsa da istenilen beyazlığı elde etmemiz mümkün olamayabilir.

Hem muayenehanede hem de evde diş beyazlatmak mümkün
Diş doktoru tarafından muayenehanede uygulanabilen, “muayenehane tipi” olarak bilinen beyazlatma yöntemi, ağartma jelinin diş doktoru tarafından doğrudan dişlere uygulanması ile gerçekleşir. Genellikle ilk seanstan itibaren beyazlama gözle görülebilir
“Kimyasal ve mekanik abrazyon patı” adı verilen madde ile yapılan beyazlatma ise tek seansta sonuçlanan bir yöntemdir. Bu uygulama ,aşırı flor alımı (Florozis) nedenli mine lekelenmesine bağlı beyaz ve kahverengi görünüm ve ayrıca beyaz nokta lezyonlar için idealdir
Kanal tedavisi görmüş veya canlı olmayan dişlere yapılan beyazlatma yöntemi ile de kanal tedavisi görmüş ve zaman ile diğerlerinden farklı olarak renklenmiş dişlerin ağartılmasında uygulanır
Bir de kişinin ağzına özel hazırlanan dişlik ile evde uygulanabilen, “ev tipi” olarak bilinen beyazlatma yöntemi bulunmaktadır. Bu da evde uygulanıp, kişinin ağzına özel hazırlanan dişliğe konan diş beyazlatma jelinin yüzdelik oranına göre, gece boyunca veya birkaç saat dişlere temas etmesi ile yapılır.

Diş beyazlatıcı jel hassasiyete neden oluyorsa bırakılmalıdır
Bütün beyazlatma jelleri bazen az, bazen çok hassasiyete sebep olur. Hassasiyet geçmediği takdirde ağartma jellerinin kullanımı kesilmelidir. Diş hekiminin uygulayacağı fluorür diş hassasiyetini azaltacaktır. Hassasiyeti azaltmak için içerisinde Potasyum nitrat veya Sodyum florid bulunduran ürünler kullanılabilir.

“Işın kaynağı ve lazer ile dişlerim beyazlasın” derken dişleriniz zarar görebilir
Işın kaynağı veya lazer, ağartma jeli kullanılmadan dişleri beyazlatamaz. Jel aktive edildiğinde kullanıma hazır hale gelir, yani dişin yüzeyine sürüldüğü andan itibaren kimyasal reaksiyon başladığı için ışın kaynağı veya lazer kullanımı sadece pazarlama tekniği olarak kullanılmaktadır. Işın kaynağı veya lazer kullanımı ağartmada kendi başına etkisi olmayan bir yöntemdir. Dikkatsiz kullanımda çevre dokulara vereceği zarar göz ardı edilmemelidir. Sadece ağartma işleminin biraz daha yüksek fiyattan sunulmasını sağlayan bir pazarlama yöntemidir.

Beyazlatılan dişlerin süresi, kişinin yeme içme alışkanlıklarına göre farklılık gösteriyor
Beyazlatılan dişler bir kaç yıl beyaz kalır; fakat bu süre kişiden kişiye değişir. Yeme-içme alışkanlıkları, sigara ve fırçalama alışkanlığı dişlerin beyaz kalma süresini etkiler. Gerekli hallerde 1–2 seansla bakım sağlanması tavsiye edilir.

Dişlerinizi mutlaka doktor kontrolünde beyazlatın
Yapılan araştırmalar ve mikroskobik çalışmalar diş doktoru kontrolünde10-40% ağartma ürünlerinin kullanımında hiçbir zarar olmadığını göstermişlerdir. Yapısal değişiklik ve kalıcı hasar oluştuğunu gösteren tek bir araştırma bile yoktur.

Dişlerin beyazlık süresi ve ne derece beyazlayacağı kişiden kişiye göre değişir
Yeme-içme alışkanlıkları, sigara ve fırçalama alışkanlığı dişlerin beyaz kalma süresini etkiler.
Dişinizin ne kadar ağartılabileceği, dişin ilk baştaki rengi ve rengin koyulaşmasının etkeni ile ilgilidir. Koyu renkli ve sarı dişler (sigara, kahve ve çaydan kaynaklanır.) genelde kolay ağarırlar. Gri dişler (sonradan olan renklenme değil, dişteki renk maddelerinden kaynaklanır) daha az ağarır. Sonuçta dişler ağartılır ama hasta beklentisi ile ortaya çıkan durum garanti edilemez. Dişinizin ilk rengini hatırlamak için renk aralığında dişin rengi tespit edilerek bir yere not edilmelidir. Unutulmamalıdır ki; ağartma her zaman istediğiniz beyazlığı sağlamayabilir. Beyazlama oranı dişlerinizin ağartma işlemi uygulanmadan önceki tonuna bağlıdır ve kişiden kişiye değişir. Bu yüzden diş doktorunuz ile beklentilerinizi önceden konuşmalısınız.

Porselen kaplamalarda beyazlatma işlemi uygulanmaz
Ağartma jelleri doğal diş yapısı üzerinde etkindirler. Porselen kaplamalar beyazlamaz. Yeni beyazlamış dişinizin rengine uyması için bütün bunların değişmesi gerekebilir veya yapılacak porselen kaplama varsa ağartma sonrasından diş rengi oluştuktan sonra yapılmalıdır.

Hazır satılan beyazlatma ürünleri dişlere zarar verebilir
Hazır olarak eczane, market ve benzeri yerlerde satılan ürünler bulunmaktadır. Bunlardan çıkan dişliklerin herkese uyacak türde üretildiği, bu nedenle kullanılan jellerin çevre dokulara sızarak zarar verebileceği unutulmamalıdır. Jel içeriklerinin etiketinde yazan içerikte olup olmayacağı şüphe ile yaklaşılması gereken bir durumdur ve kontrolsüz yapılan ağartmanın dişler üzerinde mine yıkımı yapabileceği unutulmamalıdır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.