Bir Bardak Çay Kaç Lira Olacak?

Bir Bardak Çay Kaç Lira Olacak?

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın yaş çay alım fiyatını 17 TL, üreticilere verilen desteği de kilo başına 2 TL olarak açıklamasıyla başlayan tepkiler dinmiyor. Fındıklı Ziraat Odası Başkanı Mehmet Ali Özsoy, “İstediğimiz 25 TL çay üreticisine verildiğinde İstanbul’da çay fiyatının artmasının sebebi biz olmayız. Geçen yıl 300 TL alınan et şimdi 600 TL, 5 TL ekmek şimdi 12,5 TL, iki-üç yıl önce biz bir kilo çaydan 2,5-3 ekmek alabilirken şimdi 1,5 ekmek alamıyoruz. Sürekli geriye gidiyoruz. 19 TL mazot şimdi 42,5 TL. İstanbul’daki çayın fiyatının artmasına üreticinin hak ettiği parayı alması sebep olmaz” dedi.

——

Yaş çay alım fiyatının 17 TL, kilo başına 2 TL destek olarak açıklanmasıyla başlayan çay üreticilerinin tepkisi meydanlara taşındı.

Fındıklı Ziraat Odası Başkanı Mehmet Ali Özsoy, bir bardak çayın İstanbul’da 50 TL satılmasının çok makul bir fiyat olmadığını bir kilo çaydan 200-150 bardak çay elde edildiğini belirterek, şunları söyledi: “Takip edeceklerse fahiş fiyatları çaydan başlanmalıdır? Bunun sebebi üreticiye verilecek hak ettiği parada aranmamalıdır. Geçen yıl 19 TL olan mazot şimdi 42,5 TL. Birçok ürünün fiyatı yüzde yüz oranın da arttı. Biz desteklenmeyi gerektiğinde istiyoruz. Şimdi hak ettiğimiz parayı istiyoruz. Geçinebilmek, yaşayabilmek için”

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.