Cilt Soğuktan Nasıl Korunur?

Cilt Soğuktan Nasıl Korunur?

cilt-soguktan-nasil-korunurVücudun bariyeri deri soğuk havalardan direkt olarak etkilenir. Kış mevsiminde soğuk ve rüzgarlı hava derinin yeteri kadar nemlenmesini engeller. İç mekanlarda ısıtma sistemlerinin nemi azaltması, kalın yorgan veya elektrikli battaniye, pencereleri sıkı sıkıya kapalı tutmak deriyi susuz bırakır. Cildi soğuktan korumanın yolları nelerdir?

Dr. Zerrin Baysal

Dermatoloji Uzmanı

Kışın soğuk ve rüzgarlı havalarda cilt sağlığının korunması hem sağlığık hem de güzellik açısından çok önemlidir.

Soğuk hava deri hastalıklarını tetikleyebilir

Kış aylarında hassaslaşan deri, soğuktan kan dolaşımının da yavaşlaması sonucunda kuruyup, pul pul olup, çatlama eğiliminde, gergin, kaşınan, kızaran ve kabalaşan bir hal alır. Kişi kalıtsal hassas bir deriye sahipse, bu şikayetler daha çok hissedilir. Ayrıca çeşitli egzama türleri ve sedef hastalığı gibi deri hastalıkları tetiklenebilir.

Cilt donuklaşır

Deri, kış şartlarından fiziksel ve ruhsal etkilenir. Soğuk, kapalı havalar depresyon, harekette kısıtlılığı, metabolizmada yavaşlamaya neden olur. Işıltısı azalır, matlaşır, tonunu kaybeder, gözenekleri genişler, komedonları artmış bir cilt ortaya çıkar.

Kışın parlak ve pürüzsüz cilt mümkün mü?

Kışı mevsiminin olumsuz şartlarına rağmen, yapılan yanlışların farkına varıp alışkanlıklar değiştirildiğinde ışıltılı, sağlıklı, nemli bir cilt ile daha iyi bir görünüme sahip olmak mümkün.

*Çok sıcak su ile sık yıkanmayın

Sık yıkanmak ve yıkanırken çok sıcak su kullanmak deri yağlarını azaltır, derinin kurumasına neden olur. Kaşıntı, kızarıklık, kuruluk egzamaya neden olabilir.

*Banyo yaparken ve sonrasında kremli ürünler tercih edin

Banyo alırken kullanılan ürünlerin kremli olması, özel banyo yağlarının kullanılması ve banyo sonrasında deri nemliyken bir nemlendiricinin tüm vücuda uygulanması cilde nem kazandırır.

*Güneşten korunun

Soğuktan daha az etkilenmek için dışarı çıkarken güneş koruyucu özelliği olan nemlendirici kullanılmalı, açıkta kalan bölgeler şapka, gözlük, eldiven, atkı ile örtülmelidir.

*Ellere özen ister         

Yaşlanmasını engellemek, gelişebilecek el egzamalarını önlemek amacıyla sık suya maruz kalan ellerin günde 5-6 kez yağlandırıcı ürünlerle nemlendirilmeli, ev işlerini eldiven ile yapılmalıdır.

*Dudak kuruması ve çatlamasını önleyin

Dudaklara günde 4-5 kez uygulanacak vazelinle nemlendirme, kuruma ve çatlamalar önlenebilir.

*Beslenmeye dikkat…

Bol su içmek, taze meyve ve sebze tüketmek, ceviz, fıstık, fındık, kuru kayısı ve havuç cildin ekstra nemlenmesini sağlar.

*Yünlü ve sentetik kıyafetlerin deriye direkt temasını engelleyin

Yünlü ve sentetik kıyafetlerin deriye direkt temasını engellemek, kaşıntı ve kuruluğu azaltacaktır.

*Cildinize uygun nemlendiriciyi seçin

Yüzdeki kuruluk, gözaltındaki morluk, torbalaşma ve matlaşma kişiyi daha yaşlı göstereceğinden mutlaka uygun nemlendirici kullanmak gerekir. Kişinin deri özelliğine göre kullanılacak nemlendirici seçimi mutlaka uzmana danışılarak seçilmelidir. Uygun olmayan ürünler deriye daha da zarar verir.

*Kimyasal peeling tedavisi

Kışın kimyasal peeling tedavileri cilde canlılık verir, ölü tabakanın atılmasını sağlar. Alttan daha taze ve canlı, pürüzsüz bir deri elde etmek için uygun bir tedavi yöntemidir.

*Lifting tedavisi yaptırın

Matlaşmış, kurumuş ciltleri toparlamak için vitamin ve hyalüronik asit içeren ürünlerle lifting tedavisi yaptırmak; hem yaşlanmayı engeller hem de cilde ışıltı verir.

*Botoksla diri ve çizgisiz bir yüz

Botoks daha genç görünümlü bir cilde kavuşmayı sağlayan bir yöntemdir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.