Cinsel İşlev Bozukluğunda Robotik Cerrahi Mucizesi

18.05.2013
36
Cinsel İşlev Bozukluğunda Robotik Cerrahi Mucizesi


cinsel-islev-bozuklugunda-robotik-cerrahi-mucizesiRobotik cerrahi ile prostat ameliyatı sonrası oluşan cinsel işlev bozukluğu önlenebiliyor! Bilindiği gibi radikal prostatektomi ameliyatının erkeklerde oluşturabileceği olumsuzluklardan biri de cinsel işlev bozukluğuna yol açabilmesi. Ancak robotik cerrahinin bu riski büyük oranda önlemesi, hastanın yaşam kalitesini artıran imkânların başında geliyor!

Prof. Dr. Ali Rıza Kural

Ürolog

Açık yöntemle uygulanan prostat operasyonundan sonra cinsel fonksiyon bozukluğu ve idrar kaçırma sorunu oluşabiliyor. Robotik cerrahinin bu riskleri büyük oranda önlemesi, hastanın yaşam kalitesini arttıran avantajlarının başında geliyor.

Operasyonla prostat bezinin tümü çıkartılıyor
Lokal hastalıkta radikal prostatektomi ameliyatı (prostatın çıkarılması) ve radyoterapi başlıca tedavi yöntemlerini oluşturuyor. Radikal prostatektomi operasyonu geçiren ve çok saldırgan olmayan tümörlü hastaların 10 yıllık hastalığa özgü sağ kalım oranları yüzde 90 gibi yüksek bir rakamda seyrediyor. Bu nedenle prostat kanseri teşhisi konduğunda kanserin yayılmasını önlemek için uygun hastalarda çoğunlukla radikal prostatektomi, bir başka deyişle prostat bezinin tümünün çıkartılması operasyonu uygulanıyor.

Robotik cerrahi, operasyon sonrasında oluşabilecek cinsel fonksiyon bozukluğunu büyük oranda önlenebiliyor!


Radikal prostatektomi ameliyatının erkeklerde oluşturabileceği olumsuzluklardan biri, cinsel işlev bozukluğuna yol açabilmesi. Cinsellikle ilgili sinirler ve damarlar, prostat organının arka ve yan bölümlerinde adeta prostatı çevreler şekilde yer alıyor. Aşağıya doğru indikçe penis içerisindeki kavernöz dokuyla birleşerek devam eden bu oluşumların cinsel işlevin devamı için korunması önem taşıyor.

Prostatın dışına taşıp sinir damar demetini tutan tümörlerde ise bu mümkün olmuyor. Az sıklıkla rastlanan böyle bir durum varlığında tek taraflı veya çift taraflı sinir korumadığımız hastalar da oluyor.

İki taraflı sinir korunduğu zaman ereksiyon işlevinin geri dönme oranları yüzde 90′ın üzerinde oluyor. Robotik cerrahide bu oluşumları daha iyi görülüyor ve o oranda da daha iyi korunabiliyor.

Tek taraflı sinir koruma işlemi bile birçok hasta için yeterli olabiliyor. Burada hastanın yaşı ve ameliyat öncesi cinsel işlev durumu da önemli.

Hangi yöntem olursa olsun, ameliyat sonrası 18 aya kadar cinsel işlevde düzelme olduğu biliniyor. Bu süreçte ilaçlarla bu sürecin kısalmasına gayret ediyoruz.

Hastaların konforunu artırıyor

Geleneksel radikal prostatektomi operasyonları büyük bir cerrahi kesi ile yapıldığı için hastanın operasyondan sonra geç sürede iyileşmesine, hastanede daha uzun süre yatmasına, daha fazla yara enfeksiyonu riskine maruz kalmasına ve ciltte büyük bir yara izine yol açıyor. Günümüzde sıkça başvurulan “robotik prostatektomi” yönteminde ise operasyonlar çok küçük mini kesiler ile yapılabiliyor. Böylece hastalara daha az travmatik bir girişimsel tedavi alternatifi sunuluyor.
Robotik cerrahinin 5 önemli avantajı

Kan kaybında azalma

Robotik radikal prostatektomi operasyonlarında batın gazla şişiriliyor. Bu gaz basıncından dolayı kanamalar oldukça azalıyor. Ayrıca 3 boyutlu yüksek çözünürlüklü ve operasyon alanını büyütebilen kameralar yardımıyla kanama alanları daha net olarak görülüyor ve erkenden durdurulabiliyor.

Kısa sürede taburcu olma

Robotik cerrahideki daha küçük ameliyat kesisinden ve daha az kan kaybından dolayı hastalar açık operasyonlara oranla hastaneden çok daha erken taburcu edilebiliyor.

Ağrıda azalma

Küçük mini kesiden dolayı hastalar açık operasyonlara oranla daha az ağrı hissediyor.

Kanser kontrolünde iyileşme

3 boyutlu yüksek çözünürlüklü görüntü ve 7 derece hareket edebilen enstrümanlar sayesinde cerrah kanserli prostat dokusunu daha net olarak görebiliyor ve daha net işlem yapabiliyor. Bunun sonucunda cerrahi sınır pozitifliği denilen geride kanser bırakma riski önemli ölçüde azalıyor.

İdrar kontrolünde iyileşme

Robotik cerrahi ile daha iyi bir görüntünün sağlanması, kanamanın daha az olması ve daha uzun bir idrar yolu bırakılabilmesi operasyon sonrasındaki idrar kaçırma problemini büyük oranda önlüyor.

YAZAR BİLGİSİ
Hergün güncellenen haberleri ve birbirinden özel yazarları ile takipçilerine çok özel bir dünyanın kapılarını aralayan SAGLİKVEYASAMDERGİSİ.com.tr, internette dergi standartlarında takipçilerine sağlıklı yaşamın renklerini sunuyor. Sağlıklı Yaşamın Pusulası’ olan www.saglikveyasamdergisi.com.tr sitesi Sağlık & Yaşam Dergisi’nin yazılı basındaki başarısının sanal ortamdaki en büyük destekçisidir.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.