Cinsellik Korkutucu mu?

22.09.2014
998
Cinsellik Korkutucu mu?

Dünyadaki en güzel zevklerin biri de cinselliktir. Günümüzde tabu olarak algılanan ve çiftlerin gözünü korkutan cinsellik, sanıldığı gibi bir sınav, kara bir bulut ya da kâbus değil… 

Dr. Cem Keçe

Psikoterapist

Cinsellik, rahat ve gevşemiş halde, sevişme-dokunmanın verdiği hazza odaklanarak, haz alıp haz verebilmedir. Ruh-bedeni paylaşabilme, ne olursa olsun şekilde boşalabilme bilim-sanatı olarak tarif edilir.

Dolayısıyla seks yapmak, beslenme ve dinlenme ihtiyacı gibi kişinin zamanı geldiğinde, yani hormonları harekete geçtiğinde yaşaması gereken çok özel ve güzel bir dürtünün ifade ediliş şekli… Bu nedenle doğru bilinen yanlışlara dönüşen toplumsal yargıların bilimsel verilerle ne ölçüde çeliştiğini anlayabilmek gerekiyor. Bunun için cinselliği doğru kaynaklardan keşfetmek ve bu keşfin her bir karesinden zevk almak çok önemli… Hem bireyi hem de çift ilişkilerini olumsuz yönde etkileyen, (1) abartma, (2) korkma, (3) bilgisizce yaşamaya çalışma ve (4) görev olarak görmeşeklinde sıralanan abartılı ve yanlış inanışlar cinsellikte mahşerin dört atlısı olarak tarif edilir.

Abartıyoruz…

Farklı iletişim türlerinin en özel ve güzeli olan cinsellik, içinde barındırdığı özel duygular nedeniyle bir hayli gizemli ve şehvetli bir aktivite olarak bilinir. Kişiyi pespembe bulutların üzerine çıkarabilecek kadar eşsiz bu güzelliğin huzurlu ve arzu dolu yaşanabilmesi için özel bir kişi, özel bir yer ve özel bir zaman gerekir. Hormonların etkisiyle ortaya çıkan cinsel hazzın doğru yaşanması, diğer bir değişle kişinin ya da çiftin hayatının eğlenceli bir parçası olabilmesi için, doğru algılanması önem taşır. Aksi takdirde, çok fazla yüceltilen ya da fazlasıyla yerin dibine geçirilen, kısacası abartılan cinsellik, cinsel işlev bozuklukları başta gelmek üzere, özgüven eksikliği, karşı cinsle olan iletişim bozuklukları ve psikolojik baskı gibi pek çok olumsuzluğu beraberinde getirebilir. Dolayısıyla, gizemi hala çözülemeyen cinsellikle ilgili korku ve endişeleri yansıtan ‘Erkek adam her gün seks yapar!’, ‘Erkekler cinsel ilişkiye her zaman hazırdır!’, ‘Evde beş arabada on beş defa seks yapmak lazım!’, ‘Sekste erkeğin penis boyu çok önemlidir!’ gibi cinsel mitler (hurafeler, doğru bilinen yanlışlar) abartılı söylemlerden başka hiçbir şey değil… Bu nedenle cinsellikte ‘abartma’yerine cinselliğin ‘hayatın eğlenceli bir parçası’ haline getirilmesini tavsiye ediyoruz.

Korkutuyoruz…

Kişinin aklının ve ruhunun yer almadığı, sadece bedene hapsolmuş bir eylem olarak algılanan cinsellik, bireylerin birbirlerine yanlışları doğruymuş gibi aktarmalarından dolayı büyük bir kâbus olmaya devam eder. Oysaki kadın ve erkeğin cinsel ilişki yaşamayı istemesinin temelinde aşk, sevgi, şefkat, sadakat gibi yüce duyguların yatması gerekir. Bu duygular ve beraberinde gelen romantizm, özellikle yaradılışı gereği hassas bir yapıya sahip olan kadınların, karşı cinsle kurduğu cinsel ilişkinin olmazsa olmazları… Çiftlerin birbirlerini ve yaşadıklarını doğru algılayabilmeleri için korkmamaları gerekir. Korku, bir belirsizlik karşısında tehdit algısı ile tetiklenen rahatsız edici ve olumsuz bir his olarak bilinir. Çoğu zaman korku belirli bir ağrı veya tehdit olarak algılanan bir durum karşısında uyarıcı bir tepki olarak ortaya çıkan yaşamsal bir mekanizma… Tehlike ile karşılaşan bir kişi korkuyor ve bu korku sonucunda kaçmak için bir tepki oluşturur ve aşırı durumlarda donup kalabilir. Dolayısıyla, ‘Seks yaparsan ölürsün!’ veya ‘İlk gece oluk oluk kanaman olur!’ gibi cinsel mitlerin yarattığı ‘korku’ imparatorluğunun yerine “haz alıp rahatlama” algısının yerleştirilmesi gerekir. çünkü Goethe’nin dediği gibi; korkacağımız tek şey, korkunun kendisidir.

Bilmiyoruz…

Cinsel ilişki çift olmaktan önce kadın ve erkek olmanın yani insan olmanın zorunluluklarından birisi… Dolayısıyla, cinsellik, cinselliği yaşamak, öğrenmek, öğretmek ve keşfetmek reddedilemez bir gerçek… Fakat sırf cinselliği yaşayacağım demek için yaşamak, partneri cinsel obje, ikili ilişkileri, birliktelikleri veya evlilikleri cinsel istekleri yerine getirmek için gerekli bir kurum olarak görmek yanlış… Çünkü cinsellik kişiden kişiye değişiklik gösteren ve bu nedenle, keşfedilmeye açık haz dolu bir sır… Cinselliği gerektiği gibi yaşayabilmek için doğru bilgilerle sırların karşılıklı olarak keşfedilmesi gerekir. Cinsellik tıpkı araba kullanmayı öğrenmek gibi, okuyarak, tecrübe ederek, dokunarak, görerek ve hissedilerek öğrenilebilir. ‘Kadınlar sadece vajinalarıyla boşalırlar!’ veya ‘Penisin sertleşmesi erkeğin elindedir!’ gibi cinsel mitlerin en önemli nedenlerinin başında, cinsellikle ilgili konuların açıkça konuşulmaması, tartışılmaması ve üzerinde yeterli bilimsel çalışılmaların yapılmaması gelir. Bu nedenle cinselliği ‘bilgisizce yaşamaya çalışmak’ yerine ‘merak ile keşfe çıkmak’ gerekir.

Görev Olarak Görüyoruz…

Beslenmek, su içmek ve nefes almak yaşamın, seks yapmak ise ilişkinin bir gerekliliği olarak bilinir. Bu nedenle seksin bir görev veya mecburiyet olarak algılanmaması gerekir. Uzun süreli ilişkilerde cinsel tutkuyu sürdürmenin şifresi, duygusal açıdan karşıdaki insanla bütünleşirken kendin olarak kalabilme yeteneğidir. Bunun için kişinin kendini bir şey yapmaya mecbur hissetmemesi ve performansıyla ilgili endişe duymaması gerekir. Çünkü cinsellik, sadece çocuk yapmak, aldatılmamak, boşalmak ya da eş istediği için yapılan bir eylem yerine, keyif almak, bütünleşmek ve aşk yaşamak için yapılan haz dolu bir mahremiyet alanı… ‘Erkeğin görevi kadını boşaltmaktır!’, ‘Seks yapmazsam kocam beni aldatır!’ veya ‘Seks sadece çocuk sahibi olmak için yapılır!’ gibi cinsel mitlerden kurtulmak için, cinselliğin ‘görev’ olmaktan çıkartılması, ‘ruhun ve bedenin bir armağan gibi paylaşılması’ olarak yeniden kodlanması gerekir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.