Panik Atak ve Erken Boşalma

17.10.2012
41
Panik Atak ve Erken Boşalma

Dr. Cem KeçeNefes darlığı, çarpıntı, göğüs ağrısı ya da sıkışma hissi, soluğun kesilmesi veya boğuluyormuş gibi olma duyumları, çıldırma- kontrolü kaybetme korkusuyla kendini gösteren panik bozukluk hastalarında erken boşalma daha fazla görülüyor.

Dr. Cem Keçe
CİSED

Panik atak; çoğu zaman kişinin sonunun geldiği hissinin de eşlik ettiği, genellikle birkaç dakikalık yoğun endişe veya korku dönemleri olarak tanımlanır. Evli erkekler boşanmış ya da bekâr erkeklere göre daha az panik atak rahatsızlığı yaşar. Araba kullanma, çarşı, pazar, büyük mağazada bulunma, yalnız kalma, kalabalığa girme, evden ayrılıp uzağa hareket etme, lokanta, asansör, doktor, diş hekimi, berber, kapatılmak ve kilitlenme panik atak yaşayan erkeklerin en sık bildirdikleri korkulardır. Eğitim ve ekonomik düzeyi yüksek erkeklerde daha fazla panik atak görülüyor. Panik bozukluk yavaş, sinsi veya hızlı bir şekilde başlayabilir ve atakların oluş sıklığı ve sayısı kişiden kişiye değişebilir.

Panik Atak yaşayan erkekler erken boşalıyor
Bu rahatsızlığı yaşayan erkeklerin genellikle çekingen ve bağımlı bir yapıları vardır. Kendilerine güvenleri azdır. Aşırı kırılgan, utangaç, eleştiriye çok duyarlı ve çabuk yıkılan kişilerdir. Erken boşalan erkeklerin ortak özellikleri ile panik atak yaşayan erkeklerin ortak özellikleri arasında bir paralellik vardır. Yaptığımız araştırmaya göre panik atak yaşayan erkeklerin % 80’ninde erken boşalma da görülmektedir.

Başaramama korkusu ve stres panik atağı başlatabilir
Panik atak yaşayan erkeklerin % 55’inde, hastalık heyecanlanma sonrası başlar. Erken boşalma ve beraberinde meydana gelen başaramama korkusu, heyecanı ve stresi arttırarak kişide panik atağı başlatabilir.

Eşcinsel olma korkusu panik atak yapabilir
Cinsel kimliği tam gelişmemiş olan erkeklerde panik atak yaşanabilir. Cinsel kimlikleriyle ilgili olarak bir karmaşa içinde olan erkekler eşcinsel olup olmadıklarını merak ederler. Özellikle genç erkekler eşcinsel olabilme korkusu yüzünden bir panik yaşarlar. Bunlara eşcinsellik korkusuna bağlı panik atak denir. Bu kişilerin terapileri daha uzun bir zaman alabilir ama genelde başarılı elde edilir.

Panik Atak tedavi edilebilir
Panik bozukluğun tedavi edilebilen bir rahatsızlık olduğunun altını çizen Cinsel Enstitüsü Başkanı Dr. Cem Keçe; “Panik bozukluk bir hastalıktır ve tedavisi vardır, bunu unutmamak gerekir. En az 1 yıl süre ile ilaç tedavisi yanında, kişinin beklentilerini ve düşünüş biçimini değiştirme, gevşeme ve nefes eğitimi, kaygıya yol açan etkenlerle yüzleştirme gibi yaklaşımların olduğu bilişsel davranışçı tedavi teknikleri uygulanmaktadır. Ayrıca panik ataklar sırasında ölmenin veya delirmenin olası olmadığı anlatılarak kişinin rahatlaması sağlanmalıdır. Hasta ve terapist arasında çok iyi bir iletişim olmalıdır. Hasta terapistine her an ulaşabilmelidir. Bazı vakalarda tedavide direnç oluşmaktadır. Bu vakalarda genellikle ölümle ilgili konulara verdikleri anlam çok belirleyicidir. Ölümü her şeyin sonu, bir bitiş ve tükeniş olarak gören insan panik atağa çok yatkın hale gelebilir. Bu durumda psikodinamik ve varoluşsal terapi teknikleri de tedavi ilave edilmelidir“ dedi.

Cinsel Tıp Enstitüsü’nün adres ve telefonları
Basın mensuplarına Cinsel Tıp Enstitüsü’nün telefon, e-posta, web site ve adresinin  haberlerinde kullanmaları çağrısında bulunan Cinsel Tıp Enstitüsü Başkanı Dr. Cem Keçe; “Değerli basın mensubu dostlarımız; yaptığımız, yapmaya devam ettiğimiz anketlere katılımın artması ülkemizde yaşanan cinsel sorunların fotoğrafını en doğru şekilde çekmemize yarıyor. Ancak haberlerinizde Cinsel Tıp Enstitüsü e-posta, web site, adres ve 24 saat hizmet veren telefonlarımızın kullanılması anketlere olan katılımları arttıracaktır. Böylece ülkemizdeki cinsel sorunların oransal olarak tespitine katkıda bulunmuş olacaksınız. Şimdiye kadar olduğu gibi bundan sonrada enstitümüze verdiğiniz desteğin devam edeceğini umuyorum”  dedi.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.