Çocuğun Doktor Korkusu

Çocuğun Doktor Korkusu

Çocuğun daha ‘’doktora gidiyoruz’’ cümlesini duyunca paniğe kapılması tanıdık bir tablodur. Anne babanın endişe ve korkuları, doktora gitme işinin fazla büyütülmesi ve yetişkinlerin sıklıkla kötü hastalıklardan bahsetmesi çocuklara hoş olmayan bir deneyimle karşı karşıya olduklarının işaretini verir.

Uz. Dr. Esra Dolar
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzm.

Doktora gitmenin korkutucu bir olaya dönüşmemesi için kendi korkularınızı yenmeli, çocuğunuza karşı dürüst davranmalısınız. Çocuğun doktor korkusu varsa onu bu konuda iyi hazırlamalısınız.

Doktora giderken çocuğunuzu nasıl hazırlamalısınız?
Çocuğunuzla doktora giderken alışverişe gider gibi doğal davranın, olayı önceden güzelleştirmeye kalkışmayın. “Doktor canını acıtmayacak” gibi sözler verirseniz, çocuğunuzda güvensizlik yaratırsınız. Doktorun ona yardımcı olacağını söyleyin. Doktor ona dokunacak, onu muayene edecek, tartacak, ölçecek ve kulaklarının içine bakacaktır. En iyisi doktorun ona yapacaklarını evde önceden prova edin. Bütün çocuklar doktorculuk oynamaya bayılır.

Çocuk doktorunda işlerin yolunda gitmesi için;
• bekleme süresin kısaltmak için önceden randevu alın.
• Doktora soracaklarınızı evde yazılı olarak kaydedin, genellikle o heyecanla sorulacaklar unutulur.
• Tüm kontrol muayenesi randevularına gidin. Çocuğunuz kontrol muayenesi sırasında sadece muayene edileceği, ağrı ve hastalıktan dolayı doktora gidiyor olmadığı için, doktor ziyareti daha iyi geçer ve iyi bir deneyim olarak belleğine yerleşir.
• Muayene sırasında çocuğunuzu teselli etmeyin, bu sadece gereksiz uzamalara neden olur. Muayene sonrası teselli çok daha önemlidir.
• Çocuğunuz doktora bilgi verebilecek yaştaysa, kendisi ile ilgili soruları cevaplamasına izin verin. Böylece çocuğunuz ile doktor arasında bir diyalog gelişir ve bu da çocuğunuzda güven oluşmasını, korkularını yenmesini sağlar.
• Çocuğunuz kendi başına soyunabiliyorsa, sadece gerçekten gerektiğinde yardım edin. Böylece doktor çocuğunuzun gelişim durumunu gözlemleyebilir.
• Çocuğunuza uslu davranması durumunda ödül sözü vermeyin.

Çocuğunuzun doktor korkusunu yenmek için neler yapabilirsiniz?
• Çocuğunuzun en sevdiği oyuncağını muayenehaneye götürmesine ve muayene sırasında yanında tutmasına izin verin.
• Muayene sırasında kendini en rahat hissettiği konumu arayıp bulması için onu cesaretlendirin. Bu genellikle anne kucağında oturmak olacaktır. Siz de onunla beraber muayene yatağına oturabilirsiniz. Özellikle süt çocukları ve küçük çocuklar muayene sırasında annelerinin kollarında olurlarsa daha az korkarlar.
• Doktorun çocuğu doğru tutma biçimini göstermesine izin verin; böylece çocuğunuz rahatsız muayeneler yaşamaz.
• Çocuğunuzu bir anda çırılçıplak soymayın, külotunun üstünde kalmasına izin verin. Çocuk soyunmak istemiyorsa, o sırada incelenecek vücut kısmını açarak ilerleyin.
• Doktorun çocuğunuza hatıra olarak küçük bir hediye vermesine izin verin. Bunun dışında bir doktor ziyareti büyük hediyelerle ya da vaatlerle ödüllendirilmemelidir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.