Hayal Gücüne Sınır Koyma!

Hayal Gücüne Sınır Koyma!

Çocukların gelişimsel süreçlerinde sınırlı ve kurallı oyunların yanı sıra öğrenme kaygısı olmadan, kısıtlanmadan oynadıkları hayali oyunlar gelişimsel sürecin önemli bir parçasıdır. 

Dilara Çalışkan

Kültür Koleji Anaokulu Psikoloğu

Geçmiş yıllara göre günümüzde çocuklar daha erken yaşta okula gittiği için teknolojik araç ve içeriklere çok daha kolay ulaşabilmektedir. Durum böyle olunca çocukların yalnız başlarına oyun oynaması, yaratıcı aktiviteler oluşturmaları eskiye oranla azalmaktadır. Oysa çocuğun gelişimsel sürecinde hayal gücü gelişiminin oyun kurma becerisiyle paralel ilerlediği görülmektedir.

Çocuk özellikle ilk iki yılda daha çok fiziksel oyunları tercih ederken, yaş ilerledikçe somut ve soyut oyunlara yönelir. Bilişsel ve dil gelişimiyle paralel olarak gelişen soyut düşünme becerisi hareketli oyunlardan hayali oyunlara geçişin temel sürecidir. Hayali oyunlara çocuklar en yakındaki kişileri taklit ederek başlar. Telefonla konuşmak, polis olmak, çocuk bakmak, yemek yapmak gibi gündelik yaşantımızdan örnekleri canlandırırlar. Çocukların taklit etmelerine dayalı bir süreç olduğu için bu oyunlara ‘mış’ gibi oyunlar denilmektedir. Başta çevresindekileri taklit eden çocuk ilerleyen süreçlerde daha karmaşık ve yaratıcı özellikleri olan hayali oyunlar oynamaya başlar. Çocuklar artık bu süreçte nesneleri gerçek amaçları dışında da kullanmaya başlar.

Yaratıcı özellikleri hayalleriyle birleşir…

Çocukların çevrelerindeki kişileri taklit etmeleriyle başlayan hayali oyunlar ilerleyen yaşlarda çok daha karmaşık ve yaratıcı özellikleri olan hayali oyunlara dönüşür. Çocuklar artık bu dönemde nesneleri gerçek amaçları dışında da kullanmaya başlar. Boş bir kutu bebek evine dönüşebilirken, bir tahta parçası kayık olabilir. Bu tür oyunlardaki konu ve roller çocuğun düşünce akışına göre şekillenir ve sürekli değişerek oynanmaya devam edilir. Bu tür oyunlar çocuğun hayal gücüyle ortaya çıkar. Çocuk artık “anne sen öğretmen ol” diyerek kendisine ve çevresine uygun gördüğü rolleri verir. Çocuğun gerçek hayattan edindiği deneyimler hayal güçleri ile birleşir sadece onların kontrol ettikleri bir hayal dünyasının yaratılmasına yardımcı olur. Bu oyunlar onların dünyasını anlamaya ve hislerinin farkında olmamıza olanak sağlar.

Çocuklara Kitap Önerileri

  • Poti Ve Dede– Red House Kidz Yayınları
  • La Fontaine Masalları- YKY

Ebeveynlere Kitap Önerileri

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.