Çocuk Dünyası Renkli mi?

03.09.2014
115
Çocuk Dünyası Renkli mi?

Çocuklar 4-5 yaşlarına geldiklerinde renkleri tanımaya başlarlar. Resim boyarken ise renkleri kararlaştırmadan gelişi güzel çizimler ve boyamalar yaparlar. Bu yaşlardan sonra ise renkleri artık daha bilinçli kullanmaya başlarlar.

Uzm. Dr. Mehmet Yavuz

Nöropsikiyatri Uzmanı

Çocuğun okul öncesinde kullandığı renklerin ise gerçekle bir bağlantısı yoktur. Örneğin; Kırmızı adam, yeşil bir güneş, mavi bir köpek çizebilir. Genellikle en sevdiği renkleri, sevdiği insanın resimlerini yaparken kullanırlar ve çocuklar kullandıkları renkler ve çizimler ile ebeveynlerine psikolojik mesajlar verirler.

Sıcak Renkler Uyumu, Soğuk Renkler Huzursuzluğu Temsil Ediyor

Kız çocukları erkek çocuklara göre renk seçimlerine daha çok önem vermektedirler. Bazı çocuklar; kırmızı, turuncu, sarı gibi renkleri seçerken bazıları ise mavi, yeşil gibi soğuk renkleri seçebilirler. Genellikle sıcak renkleri seçen çocukların daha ılımlı, sevecen ve uyumlu olduğu soğuk renkleri seçen çocukların ise huzursuz, inatçı, ve huysuz ve saldırgan tavırlar sergilendiği gözlenir.

Ve bu durum gelişim sürecinde değişkenlik göstererek sıcak renklerden soğuk renklere, soğuk renklerde ise sıcak renklere geçiş gibi değişkenlikler gösterebilir. Çocukların resimlerinde kullandığı renkler ile duygusal tepkileri arasında bir ilişki vardır. Sevdiği resimleri yaparken sıcak renkleri kullanırlarken, istemediği resimleri yaparken soğuk renkleri kullandığını gözlemleyebilirsiniz. Özellikle de kötü karakterleri çizerlerken ağırlıklı olarak siyah renkleri kullanırlar.

Sadece duygusal gelişimlerin de değil fiziksel gelişimlerinde de renklerin önemi büyüktür.

Çocuğun Duygusal ve Fiziksel Gelişiminde Renklerin Etkileri:

Kırmızı: Resimlerde yoğun olarak kırmızı rengin kullanılması; enerjinin, nefretin, şiddetin, yoğunluğun ya da bir hastalığın yansıması olabilir.

Pembe: Kırmızıya göre daha az etkili bir renktir. Sakinliği ve mutluluğu temsil eder.

Turuncu: Endişeli bir tondur. Ve bu rengi ağırlıklı kullanan çocuklar hiperaktif gelişime eğilimlidirler.

Sarı: Bu rengin ağırlıklı olarak kullanılması, çocuğunuzun huzurlu enerjik ve sevdiği şeylere bağlı olduğunu temsil eder.

Mavi: Güven duygusunu temsil eder. Sakin bir ruh halindeki çocuklar daha yoğun olarak resimlerinde bu rengi kullanırlar. Duygularını kontrol etmekte güçlük çekmezler.

Yeşil: Resimlerinde ağırlıklı olarak bu rengi kullanan çocuklar özgüvenli, yaşıtlarına göre daha olgun tavırlar sergileyen ve duygularını kontrol edebilen çocuklar oldukları söylenebilinir.

Mor: Sorumluluk duygusu olan, kendinden çok başkaları tarafından kontrol edilmeye eğilimli ve sakin karakterleri temsil eder.

Neden Kızlara Pembe, Erkeklere Mavi?

Çocukların cinsiyetine göre renk belirlenmesi çok eskilere dayanır. Yapılan bazı araştırmalara göre; kızların daha sıcak ( kırmızı, pembe, eflatun, turuncu) erkeklerin ise (mavi,yeşil, gri, ve siyah) renkleri daha çok tercih ettiği ve doğuştan gelen bir yatkınlık olduğu bilinir.

Çocukların Gözünde Renklerin Dili

Çocuklar, renkleri hayatlarının her alanında görmekten hoşlanırlar. Bu nedenle giysi seçimlerini birlikte yapmak, oyuncak alırken renk seçimini onlara bırakmak önemlidir. * Oda renklerini bebek ilk doğduğunda, sakinlik hissi verecek düzende yapabilirsiniz. Bebek zamanının çoğunu uyuyarak ve annenin göğsünde geçireceği için odada kullanılan renklerin hem bebeğe hem anneye huzur veren şekilde seçilmesi gerekir. * Bebekler yeni doğan döneminde parlak renkleri görebilirler. Kırmızı onların en çok tercih ettikleri, çünkü en çabuk ve en rahat algılayabildikleri bir renktir. Dekorasyonda olmasa da oyuncak seçiminde belirgi ve parlak renkleri tercih edebilirsiniz. * Çocuğunuzun giysi seçerken, boyama yaparken ya da oyuncak alırken sizinle aynı tercihlerde bulunmayabilirler. Onların bu durumunu anlayışla karşılamalısınız.

* Sizin de anne-baba olarak seçtiğiniz renklerin çeşitliliği, ev düzeninde kullandığınız, kendi giyiminizde tercih ettiğiniz renkler de çocuğun tercihlerini etkiler. Çocuk en başta ne kadar çok renk seçeneği ile bir arada olursa, kendi seçimlerini yapabilmesi o kadar zevkli olacaktır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.