Çocuk İçin Güneş Gözlüğü

Çocuk İçin Güneş Gözlüğü

Çocuk güneşten kaynaklanan ultraviyole (UV) ışınları gözün mercek ve retinasına zarar verir. İleriki yaşamında katarakt ve görmesini etkileyecek başka rahatsızlıklar yaşanmaması için güneş kullanımı önemlidir.

—–

Çocuk uzun süre güneşte kaldığı zaman mutlaka güneş gözlüğü kullanmalıdır. Güneş gözlüğü kullanmaya başlamak için hiçbir yaş çok erken değildir.

Gözleri iyi bir şekilde koruması için güneş gözlüğünün UV ışınlarının en az %99’unu süzmesi gereklidir. İyi bir güneş gözlüğü pahalı olmak zorunda değildir.Bu açıdan, yalnızca şu özelliklere sahip olduğundan emin olduğunuz güneş gözlüklerini tercih etmelisiniz:
Ultraviyole (UV) ışınlarını %99 oranında engelleyen

400 nm’ye kadar UV absorbe etme özelliği olan
Avrupa standardı – EN 1836-1997
Amerika standardı – ANSI Z80.3 – 1996
Veya TS EN 1836: Kişisel Göz Koruması standartlarına uygun
Gözlük camının renginin koyu olması UV filtreleme kapasitesi ile ilişkili değildir. Güneş gözlükleri, camlarına özel bir kimyasal madde eklenmesinden dolayı güneş ışınlarından korur. Geniş camlı, yüze iyi oturan ve göze yakın yerleşen, yanları siperli gözlükler çevresel ışınlara karşı koruma da sağlar. Çocuklar için en uygun gözlükler, plastik kırılmaz cam ve çerçeveli gözlüklerdir.Gözlük seçimini çocuğunuzun yapmasına izin verin. Çocukların beğendikleri ve rahat ettikleri gözlükleri kullanma şansı daha yüksektir.

Çocuğunuz numaralı gözlük kullanıyorsa, güneş gözlüğü de numaralı olmalıdır. Kontak lensler UV koruması sağlamaz, dolayısıyla kontak lens kullanan çocuklar da güneş gözlüğü takmalıdır. 10.00-15.00 arasındaki süre güneş ışınlarının en tehlikeli olduğu zamandır. Yüksek rakımlı yerler, plajlar, karla kaplı alanlar ve geniş su birikintileri ultraviyole ışınlarına maruz kalma derecesini önemli ölçüde artırır. Çocuğunuza gözünde güneş gözlüğü olsa dahi, asla direkt olarak güneşe bakmaması gerektiğini öğretin. Güneş gözlükleri gözleri direkt olarak güneşe bakmanın verebileceği ciddi zararlardan korumaz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.