Çocuk İçin İlk Okul Günü

Çocuk İçin İlk Okul Günü

Çocuk için ilk okul günü farklı heyecan yoğunluğu yaşanır. Aileler ise çocuklarının yeni bir ortama ısındırılması için çaba içerisine girer. Bu dönemde yaşanacak uyum sorunlarına dikkat etmek gerekiyor.

Hakan Baykal

Rehberlik Uzmanı

Okul yaşamına ilk adımını atarken çocuklar farklı tepkiler geliştirebilir. Eğitim maratonunun ilk basamağı sayılan bu güzel başlangıçta birçok sorun yaşanabilir. Bu durumda ebeveynler kimi zaman ne yapacağına, nasıl davranacağına doğru karar veremiyorlar. Peki, çocuğu okula yeni başlayan veliler nelere dikkat etmeli, karşılaştıkları problemleri nasıl aşmalılar?

Çocuklar, okula başladığında yeni bir döneme girdikleri için anne-babasının desteğine ihtiyaç duyuyor. Bu beklentisinin nedeni aşırı ilgi gördüğü ev ortamından kendisi gibi çok sayıda kişiyle aynı ortamı paylaşmasından kaynaklanabiliyor.

Okula Alışma Dönemi Kısa Zamanda Nasıl Geçirilir?

–         Çocuğunuzun içindeki korkuları yenmesi için sabırlı, soğukkanlı ve kararlı olun.

–         Agresif tutumlar geliştirmeyin.

–         Okula gitmesi için cesaretlendirin. Okula gitmek istemediğinde açık ve anlaşılır konuşarak, sebebini öğrenmeye çalışın.

–         Birkaç günden fazla onunla derse girmeyin.

–         Her zaman çocuğunuza yanında olabileceğiniz hissini verin.

–         Öğretmenle işbirliği içinde olun.

–         Korku ve tedirginlik 2 haftayı geçerse destek almayı ihmal etmeyin.

Çocuğunuzu Dinlemeyi İhmal Etmeyin!

Okula yeni başlayan çocuğunuzun anlatacağı çok şey olacaktır. Çocuğunuz için okulda yaşanan çoğu şey orijinaldir. Mutlaka her gün çocuğunuza zaman ayırmalı onun anlatacaklarını ilgiyle dinlemelisiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.