Çocuk ve Oyun

Çocuk ve Oyun

 “Çocuk oyunları hayatın bir çekirdeğidir. Bütün insanlar orada gelişir, büyür ve oluşur. İnsanın en güzel ve en olumlu yetenekleri orada yükselir.

Friedrich Froebel

Oyun, çocuğun en önemli işidir. Çocuğun gelişiminde yemek, uyku ve sevgi kadar oyunun yeri önemlidir. Yaşamı için gerekli olan davranış, bilgi ve becerileri öğrenmesini sağlar.

Gül Sacide Özçifçi

Kültür Koleji Anaokulu Müdürü

Oyun, çocuk için gelişim ve eğitimin ayrılmaz bir parçasıdır. Zihinsel, sosyal, dilsel gelişimine katkısı kadar, zeka, öğrenme ve sosyalleşmenin temelinin atıldığı alandır. Oyun çocuk için iletişim aracıdır. Yaşadığı kaygı ve korkuları oyun aracılığı ile ortaya çıkarır. Özenle ve bilinçle seçilen oyuncaklar gelişimini olumlu etkiler. Oyuncak çocukta merak uyandırmalıdır.

Oyunun Etkileri

Problem çözme becerisini destekler. Karar verebilme yetisi ve iletişim kurma becerisi kazanır. Hayal gücünü ve yaratıcılığını geliştirir. Soyut düşünce gelişimine yardımcı olur. Duygu ve düşüncelerini ifade edebilme imkanı sağlar. Empati becerisini pekiştirir, özgüveni gelişir. Kaygılarını azaltma yönünde yarar sağlar. İnce ve kaba motor gelişimine katkı sağlar, tutma, kavrama, şekil verme becerilerini destekler, el ve parmak kaslarının gelişimini sağlar. Dikkat süresini uzatma, toplayabilme ve sürdürebilme becerisini destekler. Birçok farklı sosyal rolü deneyimler. (Pilotmuş gibi, anneymiş gibi, babaymış gibi… vb. ) Dürtü kontrolü ve saldırgan davranışları kontrol etmeye yardımcı olur. Gerginliğinin azalması, ruhsal rahatlama, enerjinin olumlu bir şekilde boşaltılmasını sağlar. Paylaşma, dayanışma, anlaşma yapma gibi kavramların pekişmesini destekler. Kendini kontrol edebilme, bekleme, sabretme becerilerini olumlu etkiler. Sorun çözme becerisini geliştirir. Renkleri ve şekilleri öğrenmesine katkı sağlar. Liderlik becerisini destekler. Kelime haznesinin gelişimini destekler, anlama ve anlatma becerilerini geliştirir. Olaylar arasında karşılaştırmalar yapmayı, mantıksal çıkarımlarda bulunmayı, neden-sonuç ilişkileri kurmayı öğrenir.

Anne Babalara Öneriler

Çocukla birlikte alışverişe çıkmadan önce hangi oyuncağın alınacağına karar verilmelidir. Yaşına, düzeyine, bilişsel ve bedensel gelişimine uygun oyuncaklar seçilmelidir. (Bu konuda çocuğunuzun gittiği anaokulundan da destek alabilirsiniz) Çocuğunuzla oyun oynarken göz teması kurmaya dikkat edin. Çocuğunuzun oyun saatinde tamamen oyuna ve ona odaklanın. Dış uyaranları kapatın. (Televizyon, telefon, bilgisayar vb.) Çocuğunuzla her gün oyun oynayın, evinizde bir oyun köşesi, oyun alanı oluşturun. Oyunu çocuğunuz kursun, süreci o yönetsin. Kitaplar, boyalar, kağıtlar, oyun hamuru, resim malzemeleri, parmak boyası, minyatür hayvanlar, evcilik köşesi oyuncakları, arabalar, bebekler, taşıtlar, legolar, tamir setleri, bloklar, peluş hayvanlar, kuklalar, top, vb. oyun alanında olmalıdır. Çok fazla oyuncak yerine, yeterli miktarda ve uzun süre oynayabileceği oyuncaklar tercih edilmelidir. Çocuklar bir çok şeyi oyun oynamak amacıyla kullanır. Çocuklarla oyun oynayan, içindeki çocuğu ortaya çıkaran ebeveynler en iyi oyun arkadaşlarıdır.  Önemli olan çocuğun kendisi ile ilgilenildiğini hissetmesi yani ilgi doyumunu yakalayabilmesidir. Anne babayla oyun oynayan çocuk, mutlu çocuktur.

YAZAR BİLGİSİ
Hergün güncellenen haberleri ve birbirinden özel yazarları ile takipçilerine çok özel bir dünyanın kapılarını aralayan SAGLİKVEYASAMDERGİSİ.com.tr, internette dergi standartlarında takipçilerine sağlıklı yaşamın renklerini sunuyor. Sağlıklı Yaşamın Pusulası’ olan www.saglikveyasamdergisi.com.tr sitesi Sağlık & Yaşam Dergisi’nin yazılı basındaki başarısının sanal ortamdaki en büyük destekçisidir.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.