Çocuklarda Diş Bakımına Dikkat

02.09.2014
114
Çocuklarda Diş Bakımına Dikkat

cocuklarda-dis-bakimina-dikkatErken yaşlarda diş hekimi ile tanışan çocuklar, koruyucu ve önleyici uygulamalarla ömür boyu sağlıklı dişlere sahip olabilirler. Bu bakım için yılın en uygun zamanından bir de sonbahar. Sonbaharın gelişiyle birlikte miniklerin diş bakımı ve diş kontrollerine de önem verilmesi gerekiyor.

Çağdaş Kışlaoğlu

Diş Hekimi ve Protez Uzmanı

Yazın fazla tüketilen soğuk, şekerli, asitli içecekler ve dondurma, çocukların dişlerinde kalıcı hasarlara neden olabiliyor. Dışarıda uzun geçirilen zamana da bağlı olarak diş fırçalamanın azaldığı yaz aylarında, ağızda oluşan bakterilerin tam temizliği yapılamıyor.

Diş bakımının ihmali ise çocuklar da diş çürüklerine, diş minesinde çatlak ve diş hassasiyeti gibi ciddi sağlık problemlerinin oluşmasına zemin hazırlıyor. Oysa ki ağız sağlığı küçük yaşlarda eğitimle başlar ve düzenli kontrollerle sürdürülebilir.

Neler Diş Minesine Zarar Veriyor?

Diş minesi, bazı yiyecek ve içeceklerin fiziksel ve kimyasal etkilerine karşı dişi koruyan, çevresini saran ve iç tabakaların zarar görmesini engelleyen bir yapıya sahiptir. Diş minesinin sert olan yapısı, fiziksel ve kimyasal bazı etkenlere maruz kalarak zarar görebilir. Çocukların, aile kontrolü dışında okulda ve arkadaş ortamlarında bilinçsiz ve ölçüsüzce tükettikleri soğuk yiyecek ve içecekler, dişlerde önemli sağlık sorunlarını beraberinde getirebilmektedir. Dişlerde ağrı ve sızılara neden olabilen bu durum, özellikle de yaz aylarında kendini göstermektedir.

Tatil Dönüşü Diş Kontrolünü İhmal Etmeyin

Yaz aylarında hava sıcaklığına bağlı olarak daha çok tüketilen soğuk yiyecek ve içecekler, dişlerde hassasiyete neden olabilir. Özellikle de buzlu, asitli ve soğuk içeceklerin serinlik verirken, diş sağlığımızda sorunlara neden olabileceğini de unutmamak gerekir. Yaz aylarında daha çok özen gösterilmesi gerekirken aksatılan diş fırçalama, diş sağlığını korumada yetersiz kalınmasına neden olmaktadır. Soğuk, şekerli, asitli içeceklerin ve dondurmanın yoğun olarak tüketilmesi de söz konusuysa, diş çürükleri ve diş hassasiyetleri kaçınılmaz hale gelecektir. Bu nedenle, tatil dönüşünde mutlaka bir diş hekimine başvurulmalı ve çocukların diş kontrolleri yapılmalıdır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.