Artık İmplant Dikişsiz!

Artık İmplant Dikişsiz!

Sağlıklı bir ağız yapısına ve uzun ömürlü dişlere sahip olmak için günümüzde en çok tercih edilen tedavi yöntemi implanttır. Gelişen teknoloji implant çevresindeki kemik miktarı hastadan alınan veya yapay kemik greftleri ile arttırabilme olanak verdi.

Doç. Dr. Mustafa Tek

Çene Cerrahisi Uzmanı

Diş İmplantı, eksik olan dişlerin fonksiyon ve estetiğini tekrar sağlamak amacıyla, çene kemiğine yerleştirilen ve Titanyum’dan yapılan yapay diş köküdür. Zamanla bu yapay diş kökü çene ve damak kemiği ile kaynaşır ve doğal diş köklerine en iyi alternatiftir.

Yaş sınırı yok…

Hastanın genel sağlık durumu iyi olduğu sürece implant uygulamasını engelleyecek bir üst yaş sınırı yoktur. Genel sağlık durumu iyi olan herkese implant uygulanabilir. Ancak kemik gelişimi tamamlanmamış çok genç hastalara uygulanması tercih edilmeyebilir.

Diş implantlarının başarısı implant çevresindeki kemik miktarıyla doğrudan ilişkilidir. Kemik kaybı çok farklı nedenlere bağlı olarak gelişebilir ancak gelişen teknoloji implant çevresindeki kemik miktarı hastadan alınan veya yapay kemik greftleri ile arttırabilme olanak verdi. Yapılan radyografik tekniklerle operasyon öncesinde greft kulanılıp kullanılmayacağı belirlenebilir.

Dikişsiz İmplant Yöntemi

Diş hekimliğinde implant yapımı sırasında kemiğin yetersiz olduğu durumlarda bu bölgeye kemik ekme işlemi uygulanarak kemik seviyesi arttırılmakta ve implant uygulanabilmektedir. Genellikle kemik miktarının durumuna göre açık ve kapalı yöntem kullanılarak dental implantların uygulaması yapılır. Eğer kemik kalınlığı ve yüksekliği ideal miktarda ise Flepsiz (dikişsiz=kapalı yöntem) implant yöntemi uygulanabilmektedir.

Flepsiz implant cerrahisi, diş eti kesilmeden, dikiş atılmadan yapılan implant tedavisidir. Bu tedavide iyileşme süreci daha kısa sürmektedir çünkü yumuşak dokular zarar görmez. Ancak her vakaya uygun bir yöntem değildir. Çene cerrahınızın vereceği karara göre uygulanmaktadır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.