Çocuklarda Ekran Depresyon Nedeni

28.08.2023
907
Çocuklarda Ekran Depresyon Nedeni

Yapılan araştırma ve klinik gözlemler çocuklarda ekran kullanımının artmasının anksiyete-depresyon riskini artırdığını gösteriyor. Uzmanlar, ekran sürelerini azaltmak için ebeveynlere önemli sorumluluklar düştüğüne dikkat çekiyor.

Klinik Psikolog Ali Pamir Kaplan

Teknolojinin hızlı ilerleyişi ile birlikte çocukların günlük yaşamlarında artan ekran kullanımı, alışkanlık-etkileşim biçimlerini değiştirdi. Bu durum, beraberinde ruhsal-sosyal gelişimini etkileyen önemli soruları da beraberinde getiriyor.

Ekran başında geçirilen süre ve ruh sağlığı arasındaki ilişkiyi inceleyen yeni bir araştırmanın sonuçlarına göre; süre ile çocuklarda anksiyete-depresyon riskinde artışının birbirine bağlantılı olduğu görüldü.

Pandemi öncesinde ortalama 2,5 saatini ekran başında geçiren çocukların, bu süreçte iki katına çıktığını saptayan araştırmacılar, en son çalışmalarda ev ortamının da çocuk ruh sağlığı üzerindeki etkilerinin altını çiziyor.

Çocukların ekran sürelerini azaltmak için ebeveynlere öneriler:

Belirli Ekran Süreleri Belirleyin: Her yaş grubu için uygun ekran sürelerini belirleyin ve bunu açıkça ileten bir rutin oluşturun. Örneğin, okul sonrası saatlerde veya öğrenme sonrası ekran kullanımı gibi belirli zaman dilimlerine odaklanabilirsiniz.

Aktif Açık Hava Zamanı: Her gün belirli bir süre dışarıda aktif zaman geçirme fırsatı verin. Spor, oyun veya doğa yürüyüşleri gibi aktiviteler fiziksel ve zihinsel sağlıkları destekleyecektir.

Örnek Olun: Aile bireyleri de ekran sürelerini dengelemeye çalışarak çocuklara örnek olabilir. Ailece yapılan etkinliklere katılarak, ekran dışı etkileşimi teşvik edebilir.

Yaratıcı-Eğlenceli Alternatifler: Yaratıcı-eğlenceli alternatif etkinlikler sunulmalı. Kitap okuma, el becerileri, sanat-el işi projeleri ekran bağımlılığı yerine daha sağlıklı ilgi alanları oluşturabilir.

Ekran Zamanını Sınırlayıcı Araçlar Kullanın: Ekran sürelerini yönetmekte yardımcı olacak çeşitli araç-uygulamalar bulunmaktadır. Akıllı cihazlarda kullanılan zaman sınırlama ayarlarını etkinleştirebilir veya aile içi anlaşmalarla ekran kullanımını dengeleyebilir.

Her çocuğun ihtiyaçları farklı olabilir. Önerileri çocuğun yaş, ilgi alanları ve ihtiyaçlarına göre uyarlamayı unutmayın.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.