Çocuklarda Tuvalet Eğitimi

Çocuklarda Tuvalet Eğitimi

Çocuklarda en çok merak edilen konudur; tuvalet eğitimi.  İdeal yaş nedir?  Dikkat edilmesi gereken noktalar nelerdir?  Eğitimi reddeden çocuğa nasıl davranılmalı? Ödüllendirmek gerekir mi?

Dr. Öznur Yılmaz

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı 

Çocuklarda tuvalet eğitimi 2 yaşında başlamalıdır. Çocuklarda en önemli konuların başında gelen tuvalet eğitiminde ideal yaş ve doğru eğitim önemlidir. Çocuklarda tuvalet eğitimi için 2 yaş ve sonrasının daha uygundur.

Çocuğun kas gelişimi büyük oranda 2- 2.5 yaş arası tamamlanır. Nadiren 18. aydan sonra bu kontrolü kazanan çocuklar da vardır. Bunun yanında tuvalet eğitiminde çocuğun kendini hazır hissetmesi de çok önemlidir. Bu yüzden tuvalet eğitimi 3 yaşına kadar uzayabilir.

Tuvalet Eğitimini Reddeden Çocuğa Dikkat!

Çocuk eğitimi reddediyorsa kesinlikle zorlanmamasını ifade eden Dr. Yılmaz: 2 yaşından erken başlanmışsa, hazır olmadığı düşünülerek eğitime bir süre ara verilmeli, sonrasında tekrar denenmelidir. Eğitime bir kez başlandı ve çocuk tepki göstermediyse, sabırlı ve kararlı olunmalı, idrar kontrolü kazanıldıktan sonra tekrar beze dönülmemelidir. Eğitim 4 yaş ve sonrasına bırakılmamalıdır.”

İkiz çocuklar tuvalet eğitiminde birbiriyle kıyaslanmamalı

İkiz çocuklar tuvalet eğitim süresince kesinlikle birbiriyle kıyaslanmamalı. İkizleri kıyaslamak güven eksikliğine yol açabilir, ikisinin de kendisini hazır hissettiği dönem farklı olabilir. Öncelikle kendini hazır hissedenden başlanmalıdır, diğeri zaten onu taklit ederek alışkanlığı daha kolay kazanacaktır. Tuvalet eğitiminde çocuğun her başarısı övgü dolu bir söz, gülümseme, sarılma veya küçük bir hediyeyle ödüllendirilmelidir.

Tuvalet Eğitiminde Gece

Gece idrar kontrolü gündüze göre daha geç kazanılabilir. Bununla beraber gündüz idrar kontrolü başladıysa, yatmadan 1 saat öncesinden sıvı gıdalar kesilmeli, uykudan evvel mesane boşaltılmalı, gece yatarken de bezi çıkarılmalıdır. Gündüz idrar kontrolünü başarmış bir çocuğu gece bezlemek tutarsız bir davranış olur ve başarıyı geciktirebilir. Uykusu ağır olan çocuklarda gece idrar kontrolünde zorluklar yaşanabilir. Bu gibi durumlarda anne babanın gece idrar kontrolünü ne zaman kazandığı, ailede gece idrar kaçırma sorunu olup olmadığı sorgulanmalıdır.

Tuvalet Sonrası Temizlik Önemlidir

Tuvalet eğitiminde en önemli noktalardan biri de tuvalet sonrası temizliktir. Kızlarda idrar yolu enfeksiyonlarından korunmak için temizliğin önden arkaya doğru yapılması öğretilmelidir.Tuvaletten çıkmadan önce sifonu çekme ve el yıkama alışkanlığının kazandırılması gerekir.r.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.