Çocuklarımızı Domuz Gribinden Korumak

Çocuklarımızı Domuz Gribinden Korumak

Çocuklarımızı Domuz Gribinden Korumak, H1N1 virüsü, neslihan korkmaz, domuz gribi, bağışıklık sistemi, temizlik, beslenme, çocuklar, çinko, mıltivitamin, selenyum, beta glukan, immün sistem, hijyen, aşıÇocuklar H1N1 virüsünü erişkinlere göre daha çabuk kapıyor ve daha çok yayıyor.

Dr.Neslihan Korkmaz

Çocuk Hastalıkları Uzm. Ailelerin çocuklarını domuz gribine karşı korumada öncelikle beslenmesine, temizliğine, bağışıklık sistemini güçlendirmeye her zamankine oranla daha fazla özen göstermesi gerekir.

 – Tüm dünyada ve ülkemizde yaşanan domuz gribi salgınına karşı çocukları korumak için hangi önlemler alınmalıdır?

Aslında enfeksiyon çok uzun zamandır vardı fakat biz buz dağının üst kısmını görüyorduk. Buzdağının tümünü beklenenden daha erken yaşamaya başladık. Hijyen çok önemli; bizim şu meşhur saf  beyaz sabunumuz ve suyumuz alınması gereken önlemler arasında ilk sırada yer almalıdır. Üniversitede enfeksiyon dersine girdiğimizde bize öğretilen ilk şey nasıl ve ne sıklıkla el yıkamamız gerektiğidir. Bunun yanısıra doğru ve dengeli beslenme, iyi bir uyku çok önemlidir. Ayrıca çocukları kalabalık saatlerde kapalı alışveriş yerlerine götürmemeli, gezilecekse açık alanlar tercih edilmelidir. Çocuklara okul veya dışarıda diğer çocuklarla beraber oynadıkları zaman herhangi bir objeyi ağızlarına sokmamayı öğretmek de çok önemli. Bütün bunların yanısıra vücut direncini arttırmak için bazı preparatlardan yardım almak da gerekebilir.

-Çocukları gripten korumada vücut bağışıklık sisteminin rolü nedir?

Vücut bağışıklık sistemi çok önemli çünkü mikrop vücuda girdiğinde vücut mikrobu yabancı cisim olarak kabul ediyor ve onunla savaşmaya başlıyor .Eğer vücudun bağışıklık sistemi iyiyse savaşı kazanır ve enfeksiyon olmaz veya ilk etapta savaşı kaybedermiş gibi olsa bile kendini çok hızlı toparlar . Bu da enfeksiyonun kısa sürmesini, hasarsız bitmesini sağlar.

-A (H1N1) tipi virüsten kaynaklanan ve Kuş Gribi virüsü ile değişime uğramasından korkulan ‘Domuz Gribi’nden çocukları korumak için ne yapmak gerekir?

Doğal tedbirleri almanın yanısıra bazı preperatları kullanmak lazım. Bunlar arasında selenyum, çinko, multivitaminler, beta-glukan ilk sırada yer alıyor.

-Çocukların doğal bağışıklık sistemini güçlendirmek için için hangi güçlendiriciler nasıl tercih edilmelidir?

Çocuklara multivitamin, çinko, selenyum, Omega3, beta-glukan verilmesi immun sistemi tetikleyecektir bu da vücudun bağışıklık sistemini aktife edecektir.

– Çocuklar için özelikle doğal bağışıklık güçlendirici bir madde olduğu belirtilen Beta-Glukan ve içindeki 1-3 ve 1-6 etkeni hakkında bilgi verir misiniz?

Herhangi bir preparatı çocuklarda kullanırken öncelikli olarak güvenir olması, etkinliği, kullanım kolaylığı ve yan etkileri önemlidir. Beta-glukan da saf maya hücresidir vücuda yaptığı herhangi bir yan etkisi yoktur. Hatta birçok şeyi  dikkatli kullandığımız kanserli ve allerjik çocuklarda bile kullanımı literatürde bir çok kez gösterilmiştir. Beta-glukan vücudun savaşçı hücresi olan makrofaj aktivitesini ve yüzeye yapışmasını artırarak mikropların parçalanma ve elimine edilme hızını artırmakta ve mikrobun vücutta tutunma gücünü ortadan kaldırmaktadır. Kullanımı çok basit preparatı herhangi bir sıvının içinde verebilirsiniz tadı ve kokusu yoktur. Saf bir madde olduğu için alkolle çözünürlüğü sağlanmadığı içinde güvenle kullanılabilir.

–  Çocukların bağışıklık sistemini güçlendirmek için günde ne kadar Beta Glukan verilebilir?

1 yaşın üstündeki her çocuğa 10mg/gün beta- glukan verilmesi yeterlidir.

– Aşı bile olsa çocukların bağışıklık sistemi kuvvetlendirilmeli midir?

Elbetteki hiçbir aşı insanı enfeksiyondan %100 korumaz. Zaten amaç sadece çocuğumuzu  bir enfeksiyona karşı korumak değil tüm enfeksiyonlara karşı hikorumak ve yaşam kalitesini artırmak onun için ne olursa olsun çocuklarımızın vücut direncini artırmak zorundayız

– Gribe karşı nasıl bir sosyal bilinç nasıl oluşturulması gerekir?

Hijyen, iyi beslenme ve destek preparatlar  ile vücut direncini artırmak gribe karşı oluşturulacak sosyal bilinçte çok önemlidir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.