Covid19’un Yeni Varyantları Daha mı Tehlikeli?

Covid19’un Yeni Varyantları Daha mı Tehlikeli?

Covid-19 pandemisinde yeni oluşan varyantların daha tehlikeli özellikte olduğunu belirten uzmanlar, virüsün daha hızlı enfekteye sebep olduğuna dikkat çekti. Uzmanlar, yapılan çalışmaların tüm varyantların orijinal SARS-CoV-2’den türediğini ve haliyle ortak bölgelerinin bulunma ihtimalinin yüksek olduğunu vurguluyor. Uzmanlara göre etkisi azalan varyantlar da oluşuyor. Bu varyantlar çoğaldığında, aşılama hız kazandığında ve insanlar daha dikkatli davrandığında ancak virüsü konak hücresiz kalır.

Prof. Dr. Korkut Ulucan

Moleküler Biyoloji ve Genetik Uzmanı

Pandemi yeni varyant haberleri gündemden düşmüyor. Nedir bu varyantlar, nasıl bu kadar tehlikeli oluyorlar?

Genetik çalışmalarla virüs analiz edildi…

Covid19 virüsü belirlendikten sonra moleküler biyoloji alanındaki bilgilerle genetik yapısı analiz edildi. Böylece birçok bilgiye sahip olundu. Hangi bölgelerinde hangi bilgiler saklı, hücreye girişi, içindeki metabolizması ve bunu yöneten genetik yapı içeriği gibi.

Virüsler konak hücrede kendilerini çoğaltıyor…

Virüsler zorunlu hücre içi paraziti olarak da nitelendirilir. Yani kendilerini ancak başka bir hücre içinde aktive ederler. Konak hücreye girdikten sonra ya kendi genomlarını konak hücre genomunun içine entegre eder veya kendilerini hızla çoğaltarak konak hücreyi öldürerek diğer hücreleri enfekte etme eğilimine girer.

Yeni varyantlar daha etkili mi?

Hızlı çoğalma sırasında genomlarını sentez ederken yapılan bazı hatalar sonrasında virüs yeni özellik kazanabilir veya olan bir özelliğin etkisini artırır ya da olan bir özeliğin etkisi kaybedebilir. İşte yeni oluşan varyantlarda virüs hücreleri daha hızlı enfekte ettiğinde tehlike oluşuyor.

Belirli zaman içinde belirli bir bölgede baskın varyant olduğunda, enfeksiyon hızı-riski de artar. Bu yüzden oluşan varyantların karakterizasyonu çok önemli. Virüsler ne kadar çok konak hücreye girerse o kadar değişime açık olur ve o kadar tehlikeli boyutlara ulaşır.

Ölüm sayılarının artması yeni varyantlarla orantılı

Virüsler ne kadar kolay hücrelere girerse o kadar sayısal çoğunluğa ulaşır. Bu özellikle de hassas bireylerde istenmeyen sonuçlara neden olabilir. Yani bir virüsün hücre içine kolay girebilmesi, oluşan yeni varyantlarla daha çok bireyi enfekte etmesi dolayısıyla virüse karşı direnç gösteremeyen bireylerde daha ciddi zarar vermesi anlamına da gelir. O yüzden yeni varyantların enfeksiyon riskinin yüksek ama ölüm oranlarının düşük olması hipotezi her zaman doğru değildir. Burada enfekte olan bireylerin genetik yapıları ve immün sistemlerinin güçleri de önemlidir. Yani konak hücre ve enfekte olan bireylerin virüse karşı gösterdikleri direnç, bu direncin altında yatan biyolojik-genetik yapı çok önemlidir.

Yeni oluşan ve oluşabilecek varyantların füzyon olma ihtimali de var

Virüsün ne kadar çok enfekte ederse o kadar değişime davetiye çıkarır. Şu an korkulan Hindistan virüsünde önceki varyantların ortak noktalarının olması. Ancak orijinal SARS-CoV-2’den tüm varyantların türediği ve haliyle ortak bölgelerinin bulunma ihtimali yüksek. ‘Acaba farklı varyantlar bir hücreyi enfekte edip hücre içinde yeni gen kombinasyonları oluşturuyor mu’ bu sorunun cevabı araştırılıyor. Çünkü yeni varyantlar virüste daha şiddetli özellikler gösteriyor olsa da bu özelliği kaybeden varyantlar da oluşuyor. Bu varyantların çoğalması, aşılama çalışmalarının hız kazanması, mesafe, maske, havalandırma, hijyene dikkat etmeye devam edildiğinde ancak salgın sona erebilir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.