Depresyon Cinselliğe Gölgeliyor

22.08.2014
1.206
Depresyon Cinselliğe Gölgeliyor

Tükenmişlik ve çöküntü tablosu oluşturan uyku ve iştah sorunları yaşatan, hatta kişiyi intiharın eşiğine götürebilen depresyonun, aynı zamanda cinsel problemlere de yol açabileceğini biliyor muydunuz?

Dr. Mehmet Yavuz

Nörolog

Depresyona girmiş erkeklerde başta cinsel isteksizlik, erken boşalma ve sertleşme sorunları görülürken kadınlarda ise daha çok cinsel isteksizlik gözleniyor…

Depresyonda Libido Eksikliği Görülüyor

Cinselliğin; cinsel istek, uyarılma ve orgazm olmak üzere üç aşaması vardır. Depresyonda başta cinsel istek, libido azalır. Buna bağlı olarak uyarılma ve orgazm sorunları da ortaya çıkabilir. Hatta birleşme olsa bile depresyondaki kişi bundan zevk almaz. Ancak tüm bu sorunlar depresyonunu tedavi edilmesiyle birlikte kendiliğinden düzelmektedir.

Cinsel Mutsuzluk Güven Kaybettirir

Hasta cinsel hayatının tamamen sona erdiğini düşünerek, depresyonu daha ağır yaşamaya başlar. Bu durumda yine Başarlı olamazsam düşüncesiyle performans anksiyetesine kapılan hastada, depresyon tedavi edilse bile cinsel işlev bozukluğu kalıcı olabilir.

Her fert ve her vaka birbirinden farklıdır, fakat eşlerden biri depresyonda ise tüm aile bundan etkilenir. Bu durumda diğer eşin sabırlı ve anlayışlı olması eşine yardım ettirmesi ve ona her konuda cesaret vermesi beklenir. Depresyonda olan kişinin duygusal olarak aileden kopması sebebiyle bu bazen güç olabilir.

‘’Erkekliğin Bağlanması’’ Cinsellikten Beklenen Performansı Düşürür

Evlilik sürecinde yaşanan yorgunluk, gerilim veya ilk gecede yaşanan heyecan nedeniyle ortaya çıkan bu durum karşısında bazen panik yaşanabilir. Böyle durumlarda erkeğin eşine karşı duyduğu mahcubiyet, olayı daha da ağırlaştırabilir. Bu geçici iktidarsızlık olayı, genellikle bir süre sonra düzelmektedir. Daha uzun süren vakalarda ilaç desteği gerekli olabilir. Böyle bir olay karşısında yeni evlenmiş bayanın sabırlı ve eşini destekleyici olması düzelmeyi hızlandırır. Kırsal kesimde daha sık karşılaşılan bu durumu büyü ile “erkekliğin bağlanması” gibi değerlendirenlere de rastlanmaktadır. Böyle yörelerde kişilerin, doktora götürülmeden geleneksel telkin yöntemleri ile iyileştirilmeye çalışıldığını üzüntüyle görmekteyiz.

Antidepresanlar Ters Etki Yaratır Mı?

Bugün depresyon tedavisinde kullandığımız ilaçların çoğu, cinsel sorunlara yol açmaktadır. Bu yan etkilerin başlıcaları; sertleşmede azalma, istekte azalma ve orgazm yoğunluğunda düşmedir. Bu durumda kişiler, depresyonun tedavisi ve cinsellik ikilemi arasında sıkışıp kalabilirler. Depresyon hastalarının birçoğu kullandığı ilaçların cinsel güçlerini bozduğunu görünce tedaviyi bırakmakta ve tedavi yarım kalmaktadır. Antidepresan ilaçlar nedeni ile cinsel sorun yaşayan kişilere yan etkisi olmayan ve en az ilaçlar kadar etkili olan TMS tedavisini uyguluyoruz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.