Dirençli Tansiyon İçin Cerrahi Çözüm

Dirençli Tansiyon İçin Cerrahi Çözüm

Türkiye’de yeni kullanılmaya başlanan yöntemle, 3 ilaca rağmen düşmeyen dirençli tansiyon için cerrahi çözüm öneriliyor. Böbrek atardamarı etrafındaki sempatik sinir ağları radyofrekans ile yakılarak düşürülmesi sağlanıyor.

Prof.Dr.Oktay Ergene
Türk Kardiyoloji Derneği Başkanı

Hipertansiyon, Türkiye ‘de ve dünyada büyük bir problemdir.Türkiye ‘de 15-18 milyon arasında dirençli tansiyon hastası bulunuyor. Bu hastalardaki kontrol oranları çok iyi değildir. Tansiyon ilacı almakta olanlar arasında bile kontrol oranları yetersizdir.

Çok uzun yıllardır tıp alanında kan basıncı yüksekliği ile böbrek fonksiyonları arasında bir ilişki vardır. Ama bu böbrek atardamarının dış yüzeyine yakın kısımdaki sinir uçlarının, bu kadar etkin olduğu kan basıncı kontrolünde, son yıllarda ortaya çıkan bir bulgu. Bu bulgu, ortaya çıktıktan sonra bunun yakılması yöntemiyle tansiyonun daha iyi kontrol edilebileceği varsayımından yola çıkılıyor ve her gün yüzlerce kere kalbe ulaşmak için kullandığımız kateterlere benzer bir cihaz geliştiriliyor. Tek farkı, ucunda düşük yoğunluklu enerji verebilen bir aparat bulunması.

Tedavi sırasında, böbreğe ulaşmak için kasıktan giriliyor. Bir borunun içinden kateter gönderilerek, böbrek atardamarı içine yerleştiriliyor. Böbrek atardamarının çeşitli noktalarına kateterin ucunu yaslamak suretiyle, düşük enerjiyle sinir uçlarını yakıyorsunuz. Yöntem, buna dayanıyor. Beyne alınan-verilen sinyallerde değişiklik oluyor, bunun neticesinde ve kan basıncı kontrolünü daha iyi yapabiliyorsunuz.

Hasta, 30-45 dakika arasında süren işlemin yapıldığı gün, veya bir gün sonra taburcu ediliyor. Yine de bu yöntem bir mucize gibi görülmemesi gerekiyor.Bu uygulama dirençli tansiyon olgularında, mevcut klasik antihipertansiv tedaviye yardımcı bir yöntemdir.

Bu yöntemle büyük tansiyonda 30-35 mmhg, küçük tansiyonda ise 15-20 mmhg düşme gözlenebiliyor , hastanın kullandığı ilaç sayısı da düşüyor.

Bu yöntem, Avrupa’da, Almanya, Avusturya ve İtalya’da geri ödeme kapsamına girmiştir.Ancak Türkiye’de yeni bir uygulama olması nedeniyle geri ödeme kapsamında bulunmuyor. Bu uygulamanın, Türkiye’deki maliyeti yaklaşık 12 bin TL ‘dir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.