Diş Teli Takmak Zorunlu mu

Diş Teli Takmak Zorunlu mu

Diş hastalıkları tedavisinde uygulanan yeni teknoloji “Invasilign” yöntemi ile tel kullanılmadan ağızda belirgin olarak gözükmeyen, ergonomik şeffaf plakalar ile düzgün ve sağlıklı dişlere kavuşmak mümkün…

Dt. Selçuk Özbölük

Diş Hastalıkları Uzmanı

Son birkaç yıldır çapraşık dişlerin düzeltilmesinde uygulanan telsiz tedavi yöntemi de bunlardan biri. Tedavi süresince takılan tellerden estetik olarak rahatsız olanlar bu yöntemle; aile, iş ve sosyal yaşamlarına hiçbir kaygı duymadan devam edebilir.

“Estetik kaygı yetişkinleri bu tedaviden uzak tutuyor”

Diş tellerinden kaynaklı estetik kaygıların, yetişkinleri bu tedaviden uzak tutuyor. Tel ve braket kullanılmadan yapılan “Invasilign” yöntemi ile bu sorunun ortadan kaldırılabilir.

İnvisalign yöntemi; dişlere takılan, çıkarılabilir, ağızda belirgin olarak gözükmeyen bir seri şeffaf düzeltici plaklarla, braket ve teller kullanılmadan çapraşık dişlerin düzeltilebilmesini sağlayan bir sistem. Şeffaf düzelticiler, dişlerin özel silikonlar ile ölçüleri alındıktan sonra, üç boyutlu özel bilgisayarlı sistemler yardımıyla hastanın diş yapısına birebir uygun olarak modelleniyor.

“Kişiye özel gülümseme tasarımı”

Bilgisayar ortamında oluşturulan bu modeller üzerinde dişlere istenilen hareketler verilerek kişinin isteğine göre bitim hali bilgisayar üzerinde belirlenir. Böylece kişiye özel gülümseme tasarımı da yapılmış olur. Bu yöntemle hasta ve hekimin tedavi sonucunda dişlerin nasıl görüneceğine üç boyutlu modellerde görerek karar verilir. Dişlerin çapraşıklıklarına ve istenilen diş hareket miktarına göre tedavi süresi ve kullanılacak plak sayısının değişir.

Şeffaf plaklar ile tedavinin genellikle iskeletsel çene problemi olmayan, basit çapraşıklık vakalarda kullanılır. Her bir düzeltici plak yaklaşık 2 hafta boyunca kullanılıyor. İki hafta sonra yeni bir düzeltici takılıyor. Altı hafta arayla ortodonti uzmanının yapacağı muayene ile tedavi süreci yönlendiriliyor. Tedavi süresi, dişlerdeki çapraşıklık oranına göre 9-15 ay arasında değişiyor. Bu dönemde yaklaşık 18-30 adet şeffaf düzeltici plak kullanılıyor. Plaklar sadece yemek yerken, bir şey içerken ya da diş fırçalarken çıkarılıyor.

“Geleneksel yönteme göre daha estetik ve konforlu”

İnvisalign yönteminin telle yapılan uygulamaya oranla daha avantajlı… Klasik tel ve braketlere göre en önemli avantajı “estetik ve konfor” lu olması. Özellikle ortodontik tedavi yaptırmak isteyen, ancak braket ve tellerin görüntüsü sebebiyle tedaviyi erteleyen yetişkinler bu yöntemi seçiyor. Ağız içinde herhangi bir tel veya metal parçası olmadığı için batma ve yara oluşumu da yaşanmaz.Tedavi geleneksel tel tedavisine göre daha ağrısızdır. Ağız hijyeni daha kolay sağlanabilir, yeme-içme konusunda klasik ortodontik tedavide olan kısıtlamalar olmaz, çünkü istendiğinde ağızdan çıkarılabilir ve fırçaladıktan sonra tekrar takılabilir. Konuşmaya olumsuz bir etkisi yoktur, sunumlarda toplantılarda çıkartmaya gerek kalmaz.  Kontrol seansları geleneksel tedavi yöntemlerine göre daha azdır, böylece yurtdışından gelen hastalar için büyük avantaj oluşturmaktadır.

‘Invasilign Yöntemi’nin avantajları

–         Daha estetik ve konforludur.

–         Batma ve yara oluşumu yaşanmaz.

–         Daha ağrısızdır.

–         Ağız hijyeni daha kolay sağlanır.

–         Yeme içmede kısıtlamalar olmaz.

–         Konuşmaya olumsuz bir etkisi yoktur.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.