Doğru Duruş ve Sağlıklı Omurgaya İçin Pilates!

Doğru Duruş ve Sağlıklı Omurgaya İçin Pilates!

özlem üstünkayaPilatesi önce Madonna’nın yeni eğlencesi;  sonrasında da Ebru Şallı’nın televizyon ekranlarında yaptığı spor olarak tanıdık. Ancak pilates sadece bir spor değil. Pilatesin klinik alandaki kolu olan modifiye pilates ile daha düzgün bir duruş, daha sağlıklı bir omurgaya sahip olabilirsiniz.

Uz. Dr. Özlem Üstünkaya

Fizyoterapist

 

Sağlıklı bir hayatı tercih edenler ve bunu ömrü boyunca uygulamak isteyenler için vazgeçilmez modifiye pilatesi hakkında bilmeniz gerekenleri öğrenmek ister misiniz?

 

Modifiye pilates nedir?

Modifiye Pilates klasik pilates eğitimi alan Avustralyalı fizyoterapistlerin yaptıkları çalışmalar ile pilatesi tedavi amacıyla kullanabilir hale getirilmesiyle oluşan bir egzersizdir. Pilatesi geliştiren Joseph Pilates egzersiz metodunu New York’ta kas esneklik ve kuvvetini iyi derecede kullanabilen dans ve bale ile uğraşan kişilere yönelik uygulamıştır. Topluma genel olarak baktığımızda birçok kişinin bu eklem açıklığına, esnekliğine ve vücut farkındalığına sahip olmadığını görüyoruz. Bu nedenle öncelikle dış kaslarımıza değil; iç kaslarımıza odaklanarak omurganın sağlamlığını devam ettirmemiz gerekiyor. İşte Modifiye Pilates burada devreye giriyor. Herhangi potansiyel bir yaralanmayı ortadan kaldırmak veya yaşanılan herhangi bir rahatsızlığın tekrarlanmasını engellemek veya en aza indirmek amacıyla modifiye pilatesten yararlanıyoruz.

Neden hayatımızda olmalı?

Modifiye pilates sağlıklı yaşamı tercih eden herkesin hayatında olmalı.  Özellikle;

Omurga rahatsızlığınız varsa, Bel, kalça ve çevresini etkileyen ağrılar yaşıyorsanız, Baş ve boyun ağrılarınız varsa, Masa başında sabit çalıştığınız için duruş bozukluklarınız oluştuysa, Eklem dengesizlikleriniz varsa ve bunları düzeltmek istiyorsanız, Denge eğitimini artırmak isteyen yüksek seviye sporculardansanız, Kas kuvvetinizi artırmak istiyorsanız, Hamilelik öncesi kendinizi doğuma hazırlamak ve doğum sonrası toparlanma sürecinizi daha hızlı atlatmak amacındaysanız, Pelvik taban kaslarınıza yeniden tonus (kasın kasılabilme ölçüsü) kazandırmak istiyorsanız, Omurga hareket açıklığınızı artırmaya kararlıysanız, Esnekliği fazla olan eklemlerin kontrolünü elde bırakmak istemiyorsanız modifiye pilates hayatınızda olmalı.

Yararları nelerdir?

En önemlisi vücut farkındalığınız artarak duruşunuzu düzeltir; kendinize güveninizi artırır. Kas tonusunuzu artırır. Eklemlere yanlış yüklenmeleri engelleyerek herhangi bir problemle karşılaşma olasılığınızı düşürür. Sıkı ve kuvvetli karın kaslarına, düzgün işleyen bir dolaşım sistemine ve atletik performansınızı artırmaya yarar.

Kimler modifiye pilates yaptırabilir?

Australian Physiotherapy & Pilates Institute ile birlikte düzenlenen Modifiye Pilates eğitimine fizyoterapist, osteopat, kriyopraktır, rehabilitasyon terapistleri eğitim alarak uygulayabilirler.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.