Doğru Nefes Etkisi

29.06.2023
345
Doğru Nefes Etkisi

Doğru nefes alma unutulduğunda kaygı, stres, heyecan, korku, panik gibi duygu değişimi yaşanır. Nefes bölgesi değiştiğinde duygusal-fiziksel iyilik olsa da sağlık sorunları yaşanılması kaçınılmaz olabilir.

Uzm. Kln. Psk. Tuğçe Dabağer

Sadece doğru nefes alıp verme alışkanlığı ile kaygı yönetimi mümkündür. Doğru nefes alındığında; stres, anksiyete, depresyon gibi durumlar çok daha iyi yönetilebilir.

Doğru nefes alma yolunda ilerlerken stres azalır, depresyon halinden çıkma hissedilir. Çünkü beden ve ruh sağlığı birbiri ile bağlantılıdır. Bedende iyi şeyler meydana gelirken ruh da bu ilerlemeye tepkisiz kalmaz.

Beden de meydana gelecek olumlu değişiklikler:

  • Bağışıklık sistemi güçlenerek hastalıklara karşı direnç artar.
  • Uyku düzeni çok daha kaliteli olur.
  • Uykuya dalmakta zorlanma ya da uzun süre uyumuş olunmasına rağmen halsiz hissetme gibi sorunlar ortadan kalkar.

Üç madde de evde uygulanabilecek nefes teknikleri:

  1. Karından Nefes Almak

Gözler hafifçe kapalı ve rahat pozisyona geçilir. Bir el göğüs diğer el ise karın üzerine koyun. Doğal akışta nefes alıp verin ancak bunu yaparken nefese odaklanın. Bu yöntemi uygularken, göğsün değil, diyaframın şişmesi oldukça önemlidir. Eller nefes alıp verilen bölgelerde olmalı, nefes akışını hissetmek ve doğru nefes alıp alınmadığını kontrol etmek açısından fayda sağlar.

  1. Eşit Nefes Almak

Bu nefes egzersizinde burundan solumak çok önemlidir. Nefes alırken içinizden dörde kadar sayın. Aynı şekilde nefesi verirken de dörde kadar sayın. Bu nefes egzersizini özellikle sinirli ve stresli hissedilen anlarda uygulanabilir. Böylece kısa süre içinde sinir sisteminin rahatlamasını sağlanabilir.

  1. 4-7-8 x 7 Nefes Egzersizi 

Gün içerisinde sık sık kaygı, korku, endişe gibi duygularla baş etmek gerekir. Böyle anlarda rahatlamak için 4-7-8×7 nefes egzersizi gücünden yararlanabilirsiniz. Bu egzersizi uygularken, içinizden 4’e kadar sayın ve burnunuzdan nefes alın. Sonra aldığınız nefesinizi tutun, 7’ye kadar sayın ve 8’e kadar sayarken ağzınızdan yavaş yavaş nefesinizi verin. Bunu 7 set halinde yaptığınızda rahatlama ve endişelerin azaldığını fark edebilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.