Domatesi Pişirerek Kullanın…

Domatesi Pişirerek Kullanın…

Domatesi parçalayın, ısıtın, kaynatın… Domatesi ısı ile ne kadar çok buluşturursanız, faydası o kadar artıyor…

Uzman Diyetisyen Işın Sayın

“Biz Türkleri asırlar boyu kanserden koruyan bir mutfak malzemesi varsa o da domatestir…” Domates püresi, domates sosu gibi, domatesi işleme tabi tutarak elde edilen tüm gıdalar, kanserle savaşta, parçalanmamış çiğ domatesten daha faydalıdır. Tüm sebzeler mümkün olduğunca az pişirilmelidir. Domatesi ise mümkün olduğunca soyun, parçalayın, kaynatın.

Sağlıklı bir hayat yaşamın yolu doğru beslenmeden geçer. Domates, sağlıklı yaşam denildiğinde ilk akla gelen besinler arasında yerini alıyor.  İçerdiği yüksek likopen sayesinde kanserden koruyucu özelliği vardır. Önce iyice yıkayın, soyun, doğrayın, iyice su gibi olana kadar parçalayıcıdan geçirin. Ocağa koyun ve çok az tuz ekleyin. Mümkün olduğunca koyulaşıncaya kadar kaynatın. Yani özetle domatesin canını çıkarın. Çünkü domates ne kadar işlem görürse, besin değeri o kadar artar.

Domates en etkili kanser önleyicidir…

Domatesin içinde yer alan ve kanser önleyici olan likopen bu işlemlerden geçtikçe çok daha aktif hale geliyor. Kansere karşı her aşamada daha da güçlü koruyucu etki göstermesi için domatesi mümkün olduğunca pişirin. Pişirdikten sonra üzerine natürel sızma zeytinyağı ekleyin. Zeytinyağı, domatesteki likopenin kana geçen miktarını artırırken, zeytinyağındaki E vitamini ile de kansere karşı ekstra koruma sağlayacaktır. Yağı yüksek sıcaklıkta domatesle pişirmediğiniz için zeytinyağındaki E vitamini ve değerli yağ asitleri özelliğini yitirmeyecektir. Zeytinyağı ve diğer sebzeleri hırpalamayalım ama domatesi soyup doğrama, robotta çekip çok pişirme şeklinde hırpalamak serbest.

Doğru domates konservesi nasıl yapılır?

Evde mis kokulu yaz domatesleri ile kışa hazırlık yapılabilir. Domatesleri sos haline getirdikten sonra üzerine biraz zeytinyağı ekleyin. Bunun için, iyice pişirip sos haline getirilen domateslerin üzerine natürel sızma zeytinyağı ekleyin. Sıcaklığını kaybetmeden hemen ağzına kadar dolacak şekilde, cam kavanozlara aktarın. Daha önce kullanılmamış kavanoz kapakları ile kapatıp kapaklar alta gelecek şekilde soğuyuncaya kadar bekletin. Sosun kapaktan sızıp sızmadığını kontrol edin. Sızıntı yoksa her şey yolunda demektir. Sızıntı varsa o kavanozdaki sosu tekrar kaynatıp aynı işlemi başka bir kapakla tekrar yapın. Artık kış ve yaz boyu kullanabileceğiniz doğal, bağışıklık sistemi koruyucunuz; el yapımı, katkı içermeyen, çok çok az tuzlu domates konserveleriniz hazır. Tek seferde 1 kavanozu bitiremeyecekseniz buzdolabına alıp, en kısa zamanda, yaklaşık 48 saat içinde tüketin. Bunları kahvaltıda açıp yiyebilirsiniz. İçine yumurta kırabilir, sebze ve bakliyat yemeklerinize ekleyebilirsiniz. Aç hissetmediğinizde 1 kaseye doldurup yanında yoğurtla bile yiyebilirsiniz. Şifa niyetine.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.