Dünya Bizimle İşitecek

Dünya Bizimle İşitecek

TÜBİTAK desteğiyle geliştirilen, yerli-milli ürün Eora, işitme engelliler için doğala yakın işitmeyi aksesuar şeklinde sunabilen farklılığıyla; Avrupa ve Amerika dahil 50 ülkeye ihraç edilecek…

—–

Ear Technic firması tarafından geliştirilen küpe görünümündeki işitme cihazı, Avrupa ve Amerika pazarında satışa sunulacak olmanın heyecanını yaşıyor. TÜBİTAK desteğiyle geliştirilen teknikle cihaz doğala en yakın sesi verebiliyor.

Dünya Bizimle İşetecek

Dünya Bizimle İşetecek

Ear Technic Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Emin Ağaç, “Eora aksesuar olarak (küpe, bileklik gibi) geliştirildi ve son teknoloji işitme cihazı içine yerleştirildi. Alman ortağımız Neuroth firması tarafından küpe tasarımı yapıldı. Cihaz Avrupa ve Amerika dahil olmak üzere 50’den fazla ülkede satışa sunulacak. Ortadoğu pazarına da girmeye hazırlanıyoruz. Bu tasarımın özelliği ise doğala en yakın ses olması. TÜBİTAK desteğiyle geliştirilen TIE adı verilen işitme cihazı ile kulak kepçesinin tüm özelliklerini kullanılabilir kıldık. Böylece doğala yakın işitme yeteneği sunmayı başardık. Küpe şeklindeki tasarım dünyada bir ilk. Küpenin kulağın belli bir noktasında delik açılarak yerleştirilmesi gerektiği için uzmanlara eğitim vermeye başladık” dedi.

Hareketlere de Dayanıklı

Neuroth Firması Yetkilisi Alexander Hecker, “Küpe şeklindeki cihazı tasarladıktan sonra bunu en iyi kalitede üretebilecek firmalarla iletişime geçtik. Türk firması bizim için en iyisiydi. Küpe tasarımı yaparken cihazın küpenin sallanma ve yaratacağı gürültüye karşı dayanıklı olmasına da dikkat edildi” şeklinde açıklamaya yaptı.

Estetik ve konforlu ses

Kulak Burun ve Boğaz Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. İsmail Koçak ise işitme kaybının kişilerde sosyal kaygılara neden olduğuna dikkat çekti. Prof. Koçak, “İşitme kaybı ya da eksikliği ise günlük hayatı devam ettirmede zorluk yaratan algılardan biridir. Bu problemin çözümü için kullanılan işitme cihazları kulağın içerisine yerleştirilen minik cihazlara kadar evrildi, küçüldü ve konforlu hale geldi. Sosyal yaşamda işitme engelli birey bunun bilinmesinden hoşlanmaz. İşitme cihazının da görüntüsünü estetik değilse, fark edilmesini istemez. Aksesuar şeklindeki cihaz, işitme sorunlu bireyler için sosyal, estetik, teknolojik ihtiyacı karşılamada önemli adım” dedi.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.