Ego Haritanızı Biliyor musunuz?

Ego Haritanızı Biliyor musunuz?


Psikolojik sağlığın ilk basamağı kişinin kendisini bilip tanımasıdır. İnsanın bilmesi gereken ilk şey, kendini analiz etmektir. Aksi halde kişi kendine karşı bir tür körleşme yaşayacak ve hep hatalı kararlar verecektir. O halde kişinin yapması gereken ego haritasını öğrenmek olmalıdır.

Psikiyatrist Prof.Dr. Nevzat Tarhan

Psikolojik bütünlüğün içinde benlik algılaması iç uyum açısından önemlidir. Sağlıklı psikoloji için üç tür “ben” in dengede olması gerekir. Aksi halde kişi kendine karşı bir tür körleşme yaşayabilir, bunun sonucu olarak da hatalı kararlar alabilir. Realist, aktivist ve idealist… Bu üç kavram psikolojik bütünlük içinde bireyin yaşamında yer bulan benlik türleri. Yani kişinin ego haritasında gerçek (realist), aktivist ve idealist benlikler bulunur.

“Gerçek (realist) ben”, kişinin olumsuz yönleriyle birlikte mevcut durumudur.

“Aktivist ben” ise gerçekle ideal arasında yaşamaya çalıştığı bendir. Ego haritasında gerçek-hayal sınırlarını doğru çizebilmek, insanın her zaman başarabileceği bir şey değildir.

Bir insan; çok idealist olduğu halde realiteden kopabilir. Ya da çok realist olur ve ideallerinden vazgeçer. Tutucu olur yaptığı işleri eyleme geçiremeyebilir yani aktivistlikten uzaklaşır. Kişi bu üçünün arasında denge kurmayı başarabilmelidir.

İdealist ben önemli.

Kişi yüksek idealleri olmadan, kendini motive edemez. Kendini harekete geçirebilmesi için muhakkak yüksek hedeflerinin ve ideallerinin olması gerekir.

İnsanın aynaya yani mukayeseye ihtiyacı vardır. Kişi özeleştiri yapabilirse, deneme-yanılmaya ihtiyaç duymadan sonuca ulaşabilir. Psikolojik sağlığın ilk basamağı kişinin kendini bilip tanımasıdır. İnsanın bilmesi gereken ilk şeyin kendini analiz etmektir. Aksi halde kişi kendine karşı bir tür körleşme yaşayacak ve hep hatalı kararlar verecektir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.