Eklem Rahatsızlıklarında Pilates

Eklem Rahatsızlıklarında Pilates

Pilates eklem rahatsızlıkları için öneriliyor. Çünkü uzun süre aynı pozisyonda kalan eklemler vazifelerini yitirir ve ağrılar oluşur. Oysa kendinize ayıracağınız 5 dakikalık pratik egzersizlerle sağlıklı çalışabilirsiniz!

Buse Levent
Pozitif Enerji Spor Uzmanı

Çalışırken eklemlerde hissedilen ağrı, bitmeyen kronik yorgunluk, iş verimini düşürür. Pilates egzersizleri uzun süre aynı pozisyonda kalmaktan oluşan vücut duruşu bozukluğu için ise öneriliyor.

Yapılan araştırmalarda kas iskelet sistemi probleminin, çoğunlukla masa başı çalışan ve öğrencilerde görüldüğü ortaya çıkıyor.
Performans ve kondisyonlarda iyi seviyede olmanızı sağlayan pilates egzersizleri, vücudunuzu kontrol edebilmenizi sağlıyor. Çalışırken yaşadığınız boyun ağrıları, eklem ağrıları ya da klavye kullanmaktan oluşan ağrılar, pilates egzersizleriyle son buluyor. Pilates kasları esnetiyor ve stresi ortadan kaldırıyor.

Masa Başı Çalışanlar İçin Egzersiz Önerileri
Masa başında tüm gün hareketsiz kalmak sağlığınızı ve formunuzu tehlikeye atacaktır. İş ortamında yapacağınız 5 dakikalık egzersizler sizi rahatlatır. Uzun vadede sağlıklı omurga, vücut ve eklemler için ise size özel oluşturulan pilates egzersizlerine başlamanız gerekiyor.

Doğru Pilates Nasıl Yapılmalı?
Pilates egzersizlerinde başarılı olabilmek için öncelikle pilatesin 6 prensibini bilmek gerekiyor. Konsantrasyon, kontrol, merkezlenme, akıcı hareket, kesinlik ve nefes egzersizleri, sizi hayalinizdeki vücuda kavuşturuyor. Düzenli pilates yapanların bağışıklık sistemi kuvvetleniyor ve pilates yapmayanlara göre daha az hasta oluyorlar.

 Pilates hareketleri kalbi yormuyor ya da vücuda basınç uygulamıyor. Pilates ile bütün kaslarınızı çalıştırıyorsunuz ve sağlıklı bir omurgaya kavuşabiliyorsunuz. Ancak pilatesin doğru eğitmenlerle yapılması gerekiyor. Doğru yapıldığı takdirde hiçbir sakatlanma riski yok. Pilatesi her yaştan herkes yapabilir çünkü Pilates diğer egzersizlere oranla insana kendini bitmiş tükenmiş hissettirmiyor.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.