En Lezzetli Serinlik:LİMONATA

17.10.2012
97
En Lezzetli Serinlik:LİMONATA

limonata, limon, limon suyu, C vitamini kaynağı, limonata tarifi, limonata hazırlanışıModern hayatın koşuşturması içinde hep hazır ve pratik içeceklere yönelmeye başladık, kimsenin, kapağını açıp bardağına boşaltıverdiği içecekler dururken ne ayran çalkalamaya ne de limon sıkmaya vakti yok. Oysa limon ve limondan yapılan içecekler serinletici özelliklerinin yanı sıra aynı zamanda da çok sağlıklı.

Limon,  yıl boyunca büyümeyi sürdüren, kışın yapraklarını dökmeyen küçük bir ağaç türüdür.
Limonun anavatanı kesin olarak bilinmemektedir. Ilıman iklime sahip bütün memleketlerde yetiştirilebilir. Bu küçük ağaçların meyveleri ülkemizde çok sevilir. Özellikle Ege ve Akdeniz gibi bölgelerde neredeyse her evin bahçesinde bir limon ağacı bulunur.
Meyve öncelikle suyu için kullanılır, eti ve kabuğu bazı yiyeceklere tat vermede tercih edilir. Mesela limon suyu ile haşlanan tavuk daha lezzetli olur.
Çorbalarda, yemeklerde, salatalarda lezzeti arttırmak sindirimi kolaylaştırmak, vücut direncini kazanmak için kullanılan önemli bir C vitamini kaynağıdır.
Limon suyu yaklaşık % 5 asittir. Ekşi mayhoş bir tat verir.
Limon suyu balık yemeği üzerine sembolik olarak sıkılır. İlave olarak limon suyu, salamuraya yatırılmış et pişirilmeden önce de bir parça kullanılır. Bazı insanlar limonu bir meyve gibi yemeyi sever. Fakat daha sonra sitrik asit ve şekeri dişlerden temizlemek için su kullanmak gereklidir. Limon kendisi veya misket limonu ile birlikte reçel yapımında da kullanılabilir.
Başta limon olmak üzere tüm narenciye ürünlerinin, grip ve soğuk algınlığı hastalıklarına karşı en doğal korunma yolu olduğu, hastalık halinde ise daha çabuk iyileşmeyi sağladığı bilinen bir gerçektir. C vitamini içeren besinlerin yorgunluk, halsizlik gibi semptomların azalmasını sağladığı unutulmamalıdır.  Kabuklarını kullanmak ise size bambaşka faydalar sağlayabilir. Son yıllarda yapılan bir araştırma ile limon kabuklarında bulunan d-limonene isimli maddenin çok güçlü bir cilt dostu olduğu belirlendi. D-limonene, narenciye yağında bulunan ve tümör gelişimini engelleyerek cilt kanseri riskini önemli ölçüde düşüren bir bileşkendir.
Limon; limonata olarak sunulur, veya içeceklerde garnitür olarak, buzlu çay veya alkolsüz içeceklerde bir dilim şeklinde bardağın içinde veya kenarında kullanılır. Limon suya tat vermesi için de kullanılır.
Özellikle okul çağı çocuklarının daha çok kalabalık ortamlarda bulunma durumları göz önüne alındığında enfeksiyonlara yakalanma riskinin yüksek olduğu unutulmamalıdır. Bu yüzden yeterli oranda C vitamini içeren besinleri tüketmeleri gerekir.
Annelerin yaz aylarında özellikle çocukları için ilk olarak tercih etmeleri gereken içecek limonata olmalıdır. Limonatanın, diğer narenciye ürünlerine göre, çocukların daha fazla ilgisini çekebileceği, zayıf vücut dirençleri nedeniyle hastalığa yakalanma riski fazla olan çocukların limonata sayesinde enfeksiyon hastalıklarından korunacağı bilinmelidir. Hazırlanan yemeklerin yanında içilecek, az şekerli 1 bardak limonata çocukların günlük almaları gereken C vitamini ihtiyacının büyük bir kısmını karşılamaya yardımı olacaktır.

Daha çok yazın tercih edilen limonata, sıcaktan bunaldığımız durumlarda imdadımıza yetişen, tüketim tercihi olarak ilk sırada yer alması gereken bir içecektir. İçerdiği C vitamini sayesinde diğer gazlı ve asitli içeceklere göre besin değeri yüksektir.

LİMONATA TARİFİ

Malzemeler
1 su bardağı şeker
7 bardak su
4 adet limon
½ demet nane

Hazırlanışı:

Limonlar yıkandıktan sonra ince olarak rendelenir. Şekerle iyice karıştırılrak su ilave edilir. Yapılan karışım süzülerek soğutulur.(bir bardak limonata için; 1,5 çorba kaşığı şeker ve yarım limon hesap edilir) Afiyet olsun.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.