En Sık Yaşanan İlişki Problemleri

29.07.2023
1.042
En Sık Yaşanan İlişki Problemleri

Çoğu insan ilişkisinde her zaman mutlu-sorunsuz olmak istiyor. Bunun için çiftler arasında sorulmasını gereken; ihtiyacım olduğunda yanımda olabilir misin, seslensem beni duyabilir misin? Cevap ilişkinin geleceği, gidişatı açısından çok önemlidir.

Klinik Psikolog İdil Özen

İlişkinin temelini duygusal bağ oluşturur. İnsan yaratılış itibarıyla yalnızlık ve hiçlik duygusu içerisindedir. Dolayısıyla bir ötekine ihtiyaç duyar ve bir ötekine bağlanma ihtiyacı hisseder.

Farklı ihtiyaç, beklenti-değerlere sahip olmanın yanı sıra iletişim eksikliği, stres, güven sorunu gibi çeşitli etkenler de ilişkide problemlere sebep olabilir.

Samimiyet ve yakınlık içeren duygusal bağ çiftleri sakinleştirir, duyguları düzenler. Eğer duygusal bağ kuvvetli ise çiftler ihtiyaçları olduğunda birbirlerini yanında hisseder, birbirleri için oradadır ve seslendiklerinde birbirlerini duyabilir.

Çiftler arasında duygusal bağın kurulduğunu gösteren bir diğer etken kimlik kabulüdür. Çiftler birbirlerini olduğu gibi her şeyiyle, boyuyla, kilosuyla inancıyla kabul edebiliyor mu? Etmekte zorlandıkları noktalarda farklılıkları konuşmaya gönüllüler mi? İlişki içerisinde çiftlerin sevildiğini hissetmesi, ilişkilerinin arzulu, tutkulu ve şehvetli bir tarafının olması duygusal bağın kurulduğunun diğer göstergeleridir.

İlişkide Çatışmalar Doğal Bir Süreç

İlişkide yaşanan çatışmalar doğal bir süreçtir ve her zaman karşılaşılabilir. Önemli olan çiftlerin problemleri nasıl ele aldığıdır. Bu noktada çiftlerin birbirlerinin farklı fikirlerine saygılı olması, anlayışlı, destekçi, yapıcı ve empati yapabiliyor olması önemlidir.

Çiftler tartışma-fikir ayrılıklarını çözerken doğru iletişim kanalları kullanırsa bu tartışmalar ilişkinin gelişimine de katkıda bulunur. Burada önemli olan çiftlerin iletişim ve iş birliği yoluyla çözebilmesi, ilişkiyi daha sağlıklı noktaya taşıyabilmesidir.

En Çok Yaşanan İlişki Problemleri Neler?

İlişki içerisinde en çok yaşanan problemler iletişim, güven, sınır, psikolojik şiddet, cinselliktir. Sorunlar süreklilik kazandığında ise sevgi, kimlik kabulü, arzu, tutku, şehvet duyguları daha az hissedilir.

  1.     İletişim Sorunları:

İletişimdeki sorunlar duyguları ifade edememek, suçlayıcı dil kullanmak ve geçmiş sorunların birikmesi gibi etkenlerden kaynaklanır. Çiftlerin birbirlerine karşı açık ve dürüst olmaları, birbirlerini dinlemeleri sorunların çözümünde önemli bir yere sahiptir.

  1.     Güven Duygusunun Zedelenmesi:

Güvensizlik, bir ilişkinin temel sorunlarından biridir. Çiftlerin birbirine yalan söylemesi, birbirlerinin sadakatlerine yönelik endişe duymaları veya aldatma güven duygusunun zedelenmesine yol açabilir.

  1.     Sınırlar:

Çiftlerin birbirlerinin yaşantısına fazla müdahale ediyor olmaları, birbirlerine özel alan tanımamaları, diğer aile üyelerini ilişkiye dahil etmek istemeleri çiftlerin kendilerine ve çevrelerine sınır koyamamalarından kaynaklanmaktadır.

  1.     Cinsel Sorunlar:

Çocuk ve yoğun iş hayatı gibi dış faktörler çiftler arasındaki cinsel yakınlığın etkisinde farklılıklar meydana getirebilir. Cinsel isteklerde farklılıkların yaşanması veya cinsel tatminsizlik çiftler arasında önemli bir diğer sorun olabiliyor.

  1.     Psikolojik Şiddet:

Bir şiddet türü olarak ele alınan psikolojik şiddet, bir partnerin diğerini yalnızlaştırması, değersiz hissettirmesi, aşağılaması, korkutması, kayıtsız kalması, küçük düşürmesi, baskı kurması şeklinde kendini gösterir.

Ertelemek Çözüm Değil

  •       Sorunları görmezden gelmeyin veya ertelemeyin.
  •       Partnerinize güvende olduğunu hissettirin.
  •       Yaşadığınız problemler üzerine konuşun.
  •       Partnerinize sevildiğini hissettirin.
  •       Gerektiğinde profesyonel yardım almaktan çekinmeyin.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.