Enerji İçin Meyve Suyu

29.06.2013
108
Enerji İçin Meyve Suyu

Uzmanlara göre öğün aralarında içilen meyve suyu gün içinde kaybedilen enerjinin yeniden kazanılması için önemli kaynaktır.

Prof. Dr. Neriman İnanç
Beslenme ve Diyetetik Uzmanı

Yapılan araştırmalar meyve suyunun insan sağlığına sağladığı sayısız faydanın özellikle yaz aylarında yaşanan yorgunluk hissi, halsizlik gibi sıkıntılarla ortaya çıkar.

Enerji kayıplarının giderilmesinde de önemli bir etkisi bulunduğunu ortaya koydu. Uzmanlar, kaybedilen enerjinin öğün aralarında meyve suyu tüketerek geri kazanılabileceğini vurguluyor.

Havaların ısınması ve yaz mevsimine geçişle birlikte terlemenin su ve enerji kaybına neden olduğunu belirten uzmanlar, sağlıklı bir yaşam için içerisinde bol vitamin bulunan ve antioksidan ile mineral açısından güçlü meyve sularının tüketilmesini öneriyor.
Her gün düzenli içilecek 1 bardak meyve suyu ile enerji kaybının engellenebilir. Meyve suları vücuda kaybettiği sıvıyı geri kazandırdığı gibi, içeriğindeki vitaminler, antioksidan ve mineraller ile?? hücrelerin yaşamsal faaliyetlerini ve vücut fonksiyonlarının yerine getirilmesine de katkı sağlamaktadır. Yemekle beraber veya öğün aralarında alınan meyve suları, içerisinde bulunan doğal şekerler ile enerji verir ve tokluk hissini artırır.

Yaz aylarında terleme ile vücutta su kaybı yaşanır. Vücuda enerji veren şeker, karbonhidrat, protein gibi besin maddelerinin düzenli tüketilmemesi halsizlik ve yorgunluğa neden olur. Öğün aralarında meyve suyu içerek bu dengenin sağlanabilir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.